6 sierpnia 2015

Projekt z katalogu

Domy z katalogu, projekty gotowe to typowe, powtarzalne projekty budynków. Tworzone są na "półkę", dla bliżej nie określonego przeciętnego odbiorcy. Specyfika działki, jej pochylenie, lokalizacja czy układ względem stron świata nie jest uwzględniany w takim projekcie. 


W tym poście zajmiemy się sytuacją gdy gotowy projekt z katalogu w pełni nam odpowiada i nie wymaga żadnych zmian.


Wybór projektu

W Polsce do wyboru mamy ogromną ilość projektów gotowych. Znajdziemy je na wielu portalach budowlanych, stronach biur projektowych czy pośredników. Do tego możemy kupić lub zamówić tradycyjne katalogi. Ogólnie rzecz biorąc, mamy do wyboru kilka tysięcy projektów. Gdy z tego gąszczu wybierzemy projekt który nam się najbardziej możemy świętować sukces. Albo przynajmniej połowę sukcesu.  Bo zwykle zostajemy z dwoma lub trzema podobnymi do siebie projektami i nie wiemy który ostatecznie wybrać. I dobrze, bo zanim ostatecznie kupimy gotowy projekt warto najpierw skontaktować się z Architektem, który będzie adaptował nasz katalogowy dom do warunków działki i lokalnych przepisów.
Ważne: przed zakupem projektu gotowego musimy dysponować tzw warunkami zabudowy, które określają jaki budynek możemy postawić na naszej działce. Lokalne zapisy mogą nie pozwolić na zbudowanie takiego domu o jakim marzymy. Najlepszym przykładem niech będzie nowoczesny dom z płaskim dachem - w większości rejonów w kraju jest sprzeczny z zapisami miejscowych planów. 

Adaptacja

Każdy projekt z katalogu musimy dopasować do konkretnej działki, lokalnych przepisów i warunków wydanych przez dostawców energii i wody czy zarządców drogi. Tą pracę najlepiej zlecić lokalnemu Architektowi, który najszybciej uzyska wszelkie niezbędne dokumenty. Często u niego możemy też kupić projekt z katalogu.

Jeśli kupiliśmy projekt z katalogu, w którym nie będziemy dokonywać żadnych zmian, to do zadań osoby adaptującej należy wrysowanie budynku na mapę do celów projektowych, wykonanie projektu zagospodarowania działki, zjazdu oraz złożenie kompletnego Projektu Budowlanego. Tej osobie dobrze również powierzyć uzyskanie wszelkich niezbędnych uzgodnień i warunków od dostawców energii, gazu, wody i kanalizacji, wyrysów z map i całej masy innych dokumentów. Koszt tego będzie minimalny, a nam zaoszczędzi sporo jakże cennego czasu.

W przypadku gdy gotowy projekt nie w pełni odpowiada naszym wymaganiom lub parametrom działki, to osoba adaptująca może dokonać zmian w projekcie katalogowym (za zgodą autora). Jednak to już temat na osobny wpis - link.


Zalety projektu typowego

+ cena: koszt projektu z katalogu to 1500-3000 PLN do tego usługa adaptacji 1500-2500 PLN. Mimo, że na początku wydaje się to kwotą niemałą, to stanowi tylko ok 1% wartości całej inwestycji. Taniej już nie znajdziemy.
+ szybkość: nie czekamy na wykonanie projektu architektonicznego, konstrukcyjnego czy instalacji wewnętrznych
+ możliwość obejrzenia już gotowego budynku, kontakt z innymi osobami budującymi ten sam dom
+ dopuszcza niewielkie zmiany (można zmienić np wielkość okien, rozmieszczenie ścian działowych)
+ ładne wizualizacje 


Wady projektu typowego


- powtarzalność: dom taki jak nasz może stać w wielu miejscach kraju
- niewielki zakres zmian: np zmiana wymiarów budynku jest już dość skomplikowana
- konieczność dopasowania się do istniejących rozwiązań funkcjonalnych
- ograniczenia w wyborze konstrukcji budynku: nie zawsze możemy zmienić konstrukcję ścian , stropu czy dachu
- cena jest atrakcyjna jedynie gdy nie przewidujemy istotnych zmian w katalogowym projekcie


Projekt domu z katalogu jest dobrym rozwiązaniem gdy znaleźliśmy dom który nam odpowiada przynajmniej w 90% i jest możliwy do zrealizowania bez istotnych zmian na naszej działce. Istotne zmiany to zmiana wymiarów budynku, kąta nachylenia dachu, podpiwniczenie. Przesuniecie czy likwidacja okien lub ścian działowych to zmiany nieistotne. 

Dla wnikliwych: projekt z katalogu, nawet popularny, na podstawie którego wybudowany setki domów, wcale nie oznacza, że jest lepiej dopracowany, bardziej przemyślany czy optymalniej zaprojektowany niż dom powstały na zamówienie. Niezależnie od tego czy projekt jest wykonywany do katalogu czy dla indywidualnego klienta to i tak jest tworzony przez tych samych ludzi. Architektów, Konstruktorów i Projektantów,   

0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail