Piwnica, aby była funkcjonalna powinna spełniać kilka poniższych warunków. Część z nich wynika z przepisów Prawa Budowlanego lub BHP. Inne z kolei wpływają na wygodę i komfort użytkowania.
Głębokość i wysokość piwnicy
Zacznijmy od wysokości piwnicy w świetle (czyli od wykończonej powierzchni posadzki do sufitu). Absolutne minimum to 2,20m. Osobiście zalecam 2,30m - nie mamy wtedy poczucia niskiego sufitu (sam mam 1,80m wzrostu). Jeżeli w podziemnych pomieszczeniach chcemy uprawiać sport lub inne formy rekreacji lepiej aby wysokość piwnicy wynosiła ok 2,50m. Więcej, o ile nie prowadzimy działalności gospodarczej w tych pomieszczeniach raczej nie potrzeba.
Kolejne pytanie: jak głęboko piwnica powinna być posadowiona? Ale ja, przewrotnie, zadałbym je troszkę inaczej: jak wysoko może być poziom parteru, czyli ile sufit piwnicy "wystaje" ponad ziemię?
Przede wszystkim poziom parteru nie powinien znajdować się poniżej terenu. Zaleca się aby był min 20-30 cm powyżej. Jednocześnie wysokość konstrukcji stropu nad piwnicą, wraz z ociepleniem i wykończeniem wynosi 25-40 cm. Dlatego spotyka się następujące rozwiązania:
- piwnica zagłębiona całkowicie w gruncie - poziom stropu nad piwnicą jest równy z powierzchnią ziemi lub niewiele ponad nią. Wtedy budynek wygląda efektownie, posiada niski cokół, a wejście wymaga co najwyżej 2-3 stopni. Z daleka trudno odróżnić od domu niepodpiwniczonego. Jednak zapewnienie naturalnego oświetlenia sprawia spore trudności.
- strop nad piwnicą wyniesiony ok 90-120 cm (zwykle 100-100 cm) ponad poziom terenu - typowe rozwiązania dla budynku podpiwniczonego. Pozwala doświetlić piwnicę tradycyjnymi oknami i zmniejsza ilość niezbędnych wykopów. Niestety cały budynek staje się wyższy a wejście zwykle wymaga pokonania 6-9 stopni.
- strop nad piwnicą wyniesiony ok 20-90 cm - rozwiązanie pośrednie miedzy wymienionymi powyżej. Niestety zwykle łączy wady obu. Dużo robót ziemnych i problemy z oświetleniem naturalnym.
- suterena - piwnica, której podłoga (przy co najmniej jednej ze ścian) znajduje się na poziomie przyległego terenu. Często takie rozwiązanie występuje w przypadku działek pochyłych. Pozwala na bezpośrednie wyjście na zewnątrz.
Oczywiście o głębokości posadowienia piwnicy nie decydują tylko względy estetyczne czy funkcjonalne. Największy wpływa na głębokość posadowienia mają warunki geotechniczne na naszej działce a szczególnie poziom wód gruntowych. Czasem lepiej i taniej jest wynieść budynek wyżej, aby uniknąć wód podziemnych. Więcej informacji znajdziecie tutaj i tutaj.
Oświetlenie
W pomieszczeniach piwnicznych warto zapewnić oświetlenie naturalne. Zwiększymy komfort użytkowania tych pomieszczeń (nie będziemy się czuć jak w bunkrze) i umożliwimy wietrzenie. Oczywiście nie wszystkie pomieszczenia w piwnicy muszą mieć okno. Pokój rekreacyjny, sala ćwiczeń czy hobby powinny mieć otwierane okna. Podobnie pralnia z suszarnią i kotłownia ze składem opału. W pomieszczeniach magazynowych, spiżarniach jest to zbędne.
W zależności od głębokości posadowienia (patrz wyżej) oświetlenie naturalne zrealizujemy poprzez:
- świetliki (studzienki) - gdy okna są w całości zagłębione w terenie. Konstrukcja z cegieł, betonu lub tworzyw sztucznych tworzy ściany przykryte z góry kratką (dla bezpieczeństwa). Kluczową kwestią jest zapewnienie prawidłowego odprowadzenia wody opadowej (drenaż) oraz takie wyprofilowanie nawierzchni wokół studzienki aby woda powierzchniowa nie wpływała do środka.
www.aco.pl |
- okna umieszczone nad powierzchnią terenu - gdy strop nad piwnicą wyniesiony ok 90-120 cm ponad poziom terenu. Popatrzmy na rysunek poniżej. Okno znajduje się 20 cm powyżej poziomu terenu, co zabezpiecza przed bryzgami wody deszczowej. Samo okno zwykle ma 50 cm wysokości. Nadproże nad oknem (połączone z wieńcem) to kolejne 20 cm. Następnie na płycie stropowej układamy łącznie ok 20cm ocieplenia i wylewki. Łącznie daje nam to ok 110 cm. Czyli poziom "zero" czyli poziom podłogi parteru znajduje się właśnie 110 cm nad poziomem terenu.
- najtrudniej wykonać prawidłowe oświetlenie gdy strop nad piwnicą wyniesiony jest ok 20-90cm. Nawet najniższe okno nie zmieści się tak aby jego krawędź była powyżej terenu, a z kolei kratka świetlika wypadnie w połowie okna. I tak źle i tak niedobrze. Wtedy najlepiej (o ile to możliwe) wykonać w rejonie okna częściowe obniżenie terenu, zapewniając odpowiedni wpływ wody opadowej.
Inne
- warto zapewnić bezpośrednie wyjście na zewnątrz z piwnicy. Może być przez garaż, kotłownie lub nawet podest (tzw półpietro) schodów. Min. szerokość drzwi to 90 cm. Jeżeli próg drzwi znajduje się poniżej terenu, to konieczne jest zapewnienie odwodnienia.
- jeżeli w piwnicy mamy kotłownie na paliwo stałe, to dobrze przemyślmy jak będziemy dostarczać tam nasze paliwo (węgiel, drewno, pellets). Przez okno (najlepiej o stalowych ramach) lub specjalne drzwi. Wnoszenie przez część mieszkalną nawet workowanego węgła absolutnie nie wchodzi w grę!
- z uwagi na możliwość występowania wilgoci w piwnicy, posadzka powinna być na nią odporna. Najlepiej sprawdzą się tu płytki ceramiczne lub posadzki betonowe, przemysłowe.
- wykończenie ścian jest dowolne, chociaż nie polecam płyt g-k i gładzi gipsowych - nie są odporne na wilgoć.
- sztuczne oświetlenie konieczne jest w każdym pomieszczeniu. Do tego po przynajmniej jednym gnieździe lub wg zaleceń podanych dla konkretnych pomieszczeń.
- w pomieszczeniach poniżej terenu należy przemyśleć kwestię wentylacji. Najlepiej aby była w każdym pomieszczeniu.
A wydawać by się mogło, że to zwykła piwnica - a tyle rzeczy trzeba uwzględnić. W pełni się zgadzam z tym co napisałeś w artykule. Warto też wspomnieć o dobrej wentylacji z uwagi na wilgoć, ewentualnie dym jak ma się w piwnicy piec itp.
OdpowiedzUsuń