3 marca 2016

Parter, piętro czy poddasze - ile kondygnacji wybrać?

Dom parterowy, piętrowy czy z użytkowym poddaszem?  Który będzie dla Nas najlepszy, najwygodniejszy i najoszczędniejszy? A przy tym w miarę tani w budowie i trwały?


Miejscowy plan zagospodarowania

Lokalne ograniczenia zawarte w planie miejscowym mogą nam znacznie ograniczyć wybór typu budynku. Najczęściej na większości terenów bez problemu dom z użytkowym poddaszem. Dom parterowy też nie będzie problemem szczególnie przy luźnej zabudowie. Za to z domem piętrowym może być czasem kłopot (np z uwagi na wysokość zabudowy i kąt dachu).

Z drugiej jednak strony jeśli nasz działka leży wśród zwartej zabudowy miejskiej raczej trudno będzie zbudować dom parterowy z użytkowym lub nieużytkowym poddaszem. Dlatego plan może w takiej wskazywać na budowę domu piętrowego

Wielkość działki

Jeśli nie ograniczają nas lokalne przepisy to kolejną sprawą jest wielkość działki. Jeśli jest niewielka to nie ma sensu upychać na niej domu parterowego - jeśli w ogóle się zmieści to zajmie praktycznie cała działkę. Na naprawdę małych działkach najlepiej sprawdzi się dom piętrowy (szczególnie podpiwniczony). Dom z użytkowym poddaszem to rozwiązanie pośrednie. 
Na dużej działce ładnie będzie wyglądał rozłożysty dom parterowy z użytkowym lub nieużytkowym poddaszem.  

Wielkość domu

  • mały dom o powierzchni do 80 m2 - najlepszym wyborem będzie budynek parterowy z nieużytkowym poddaszem. Nie zajmie na działce wiele więcej miejsca niż dom z użytkowym poddaszem. Będzie miał za to wygodniejsze i przestronniejsze sypialnie przy tej samej powierzchni netto (oszczędność na powierzchni schodów i brak skosów). 
  • dom o powierzchni 80-120 m2 - domy parterowe z nieużytkowym i użytkowym poddaszem  będą funkcjonalnie i kosztowo porównywalne. Brak jednogłośnego zwycięzcy. Dom piętrowy tej wielkości będzie mało proporcjonalny (zbyt wysoki i przysadzisty).
  • dom średni o powierzchni 120-160 m2 - dobrym rozwiązaniem jest dom z użytkowym poddaszem lub piętrowy. Będzie miał stosunkowo małą powierzchnię zabudowy, praktycznie rozplanowane wnętrze i kompaktowe rozmiary i korzystną cenę. Dom parterowy o tej powierzchni jest już dość rozłożysty zajmując sporo miejsca na działce. Koszt fundamentów i dachu będzie znaczący. 
  • dom duży o powierzchni powierzchni powyżej 160 m2 - z uwagi na wielkość budynku prawie zawsze uzyskamy poddasze na tyle wysokie aby urządzić tam pomieszczenia lub chociażby antresolę. Dlatego praktycznie każdy dom tej wielkości będzie miła drugą kondygnację. 

Łatwość dostępu 

Jeżeli szczególnie zależy nam na łatwej dostępności do wszystkich pomieszczeń to oczywistym wyborem jest dom parterowy bez użytkowego poddasza. Zapewni wygodne poruszanie się po całym budynku osobom z ograniczoną sprawnością ruchową, na wózkach inwalidzkich, dzieciom i starszym. 

Domy dwukondygnacyjne z uwagi na schody są pod tym względem dużo gorsze. Dostęp do drugiej kondygnacji jest mocno utrudniony dla inwalidów. Ale nawet od osób sprawnych schody wymagają wzmożonej uwagi i stanowią potencjalne niebezpieczeństwo. Dodatkowym utrudnieniem będą niskie skosy w domu z użytkowym poddaszem.  

Koszt budowy

Koszt budowy jest jednoznacznie uzależniony od wielkości domu. Cena m2 budynku jest podobna dla budynków parterowych i dwukondygnacyjnych. Większe różnice wynikają z zastosowanych materiałów wykończeniowych.

W przypadku małego domu najtaniej zbudujemy i wykończymy parterowy budynek, bez poddasza. Wiele robót wykonamy samodzielnie w razie potrzeby, bo nie będą zbyt skomplikowane. Koszt pokrycia dachowego czy fundamentów  (z uwagi na ogólnie małe wymiary budynku) nie będzie wysoki. W zamian uzyskamy domek o bardzo funkcjonalnych pomieszczeniach (czego nie można powiedzieć o domu z poddaszem o tej samej powierzchni podłóg).

Dla większych powierzchni  parterowy dom będzie dość kosztowny - ilość fundamentów i pokrycia dachowego mocno rośnie co podnosi koszty w porównaniu z domami o dwóch kondygnacjach. Dom piętrowy wraz z wykończeniem będzie nieco tańszy od tego z poddaszem (przy tej samej powierzchni podłóg). Ma nieco mniejszą powierzchnię zabudowy (bo obie kondygnacje mają praktycznie taką samą powierzchnię) niż dom z użytkowym poddaszem (w którym dolna kondygnacja ma większą powierzchnię użytkową niż górna).

Energooszczędność

Jeśli porównamy domy o takich samych parametrach cieplnych przegród zewnętrznych (ścian, dachu i podłogi na gruncie) ale o różniące się kształtem i ilością kondygnacji to który będzie "najcieplejszy"? Który zużyje najmniej energii na ogrzewanie? 

Aby odpowiedzieć na takie pytania mądrzy ludzie już dawno wymyślili współczynnik A/V czyli stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury ogrzewanej budynku. Im mniejszy ten współczynnik  tym lepiej. Z matematyki wynika że najlepsza byłaby kula. Ale dom w kształcie kuli to dość kontrowersyjny pomysł.  Pierwszą realną bryłą do zbudowania a jednocześnie efektywną energetycznie jest sześcian. Z tego mamy wniosek, że najbardziej energooszczędny jest dom piętrowy na planie zbliżonym do prostokąta. Taki dom ma największą kubaturę przy minimalnej ilości przegród zewnętrznych. Do tego przegrody poziome czyli dach i podłoga na gruncie przez które ucieka najwięcej ciepła mają najmniejszą powierzchnię. Czyli całkowicie odwrotnie niż w domu parterowym, który niestety ma największe straty energii cieplnej głównie przez dach. Sytuację ratuje jedynie zwiększenie izolacji termicznej dachu i podłogi na gruncie. Dom z użytkowym poddaszem sytuuje się pośrodku.

Podsumowanie

Nie bez powodu dom z użytkowym poddaszem jest najczęściej budowany w Polsce. Nie wyróżnia się w żadnej kategorii, ale też nigdy nie jest ostatni. Dlatego też jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Klasyczny kształt oraz przyzwoite koszty budowy czy eksploatacji to główne atuty.

Dom piętrowy jest nieco bardziej ekonomiczny i praktyczny, ale nie wszędzie będzie można go wybudować. Doskonale sprawdzi się na małych miejskich działkach w zwartej zabudowie oraz jako dom pasywny.

Z kolei dom parterowy z nieużytkowym poddaszem idealnie pasuje na duże otwarte tereny. Sprawdza się także jako mały dom z 2-3 sypialniami i dla osób starszych lub z ograniczeniami ruchowymi.



POWRÓT


0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail