30 listopada 2015

Garderoba

Garderoba to specjalne miejsce do przechowywania odzieży, butów, pościeli i innych potrzebnych każdemu rzeczy. W zależności od potrzeb, garderoba przybiera różną formę: od dużej szafy po pomieszczenie wielkości pokoju w którym się również stroimy czy wykonujemy makijaż. 


Przeznaczenie - co tam schować

Garderoba, podobnie jak szafa służy do przechowywania różnych rzeczy. W szafie przy wejściu raczej nie trzymamy bielizny, a tej w sypialni nie chowamy kurtki w której codziennie chodzimy. Tak samo z garderobą. W zależności od potrzeb możemy w niej zgromadzić:

  • ubrania sezonowe, pościel, śpiwory, sprzęt sportowy i inne rzadko używane rzeczy
  • ubrania wierzchnie, buty, parasole i drobiazgi używane na co dzień
  • bieliznę, odzież osobista, paski, chusty a także biżuterię
  • pościel na zmianę, sezonowe kołdry
  • odzież "wyjściową, na specjalne okazje"
Oczywiście jak zawsze podział jest elastyczny, a to co się znajdzie w Naszej garderobie zależy tylko i wyłącznie od Nas. W garderobie, szczególnie zlokalizowanej przy sypialniach, można również ubierać się lub prasować. 

Lokalizacja - gdzie najlepiej

Wszystko zależy od tego czego oczekujemy od garderoby. Mamy do wyboru kilka możliwości lokalizacji garderoby w domu:

  • w pobliżu wejścia - do przechowywania ubrań wierzchnich, butów, ale także dziecięcych wózków czy rolek i innych przedmiotów z których często korzystamy poza domem
  • w pobliżu sypialni, z wejściem z korytarza, dostępna dla wszystkich domowników - to najlepsze miejsce na ubrania sezonowe, pościel, śpiwory a nawet świąteczne ozdoby 
  • bezpośrednio przy sypialni, dostępna jedynie z tejże sypialni - prywatna garderoba na wszystkie osobiste rzeczy od bielizny po biżuterię. Często łączy się osobną łazienką tworząc wygodny apartament.  
  • pomiędzy dwoma pokojami, z wejściem z obu z nich - ciekawe rozwiązanie przy pokojach dzieci
  • na strychu - jedynie na rzeczy bardzo rzadko używane
Odradzam urządzanie garderoby w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym czy pralni. Wilgoć źle działa na ubrania. 

Wielkość - ma znaczenie

Najmniejsza garderoba to szafa w zabudowie - od podłogi aż po sufit. Zajmuje najmniej miejsca, bo nie potrzebuje dodatkowej powierzchni komunikacyjnej (przejście przed szafą pełni tez funkcję dojścia do łóżka lub drzwi). Jest jednak także najmniej funkcjonalna.

Garderoba jako osobne pomieszczenie powinna mieć minimum 3 m2. Górna granica nie jest wyznaczona, ale rozsądek podpowiada, że więcej niż 15 m2 to już lekka przesada (o ile nie chodzi o strych czy inne pomieszczenie które nie spełni innych funkcji użytkowych). Garderoba o powierzchni większej niż 7-8 m2 pozwoli na urządzenie w niej toaletki i miejsca do przebierania lub prasowania. 

Przy projektowaniu garderoby niezwykle ważna jest jej szerokość. Odległość pomiędzy (naprzeciwległymi) szafami lub szafą a ścianą powinna być nie mniejsza niż 100-120 cm aby zapewnić nam wygodne przejście a przede wszystkim dość miejsca aby ogarnąć wzrokiem zawartość wieszaków czy półek,  Oznacza to że minimalna szerokość garderoby to:

(40) 60 cm - głębokość zabudowy
+
 (100) 120 cm - szerokość przejścia
=
(140) 180 cm
minimalna szerokość garderoby

Wyposażenie

Podstawowym wyposażeniem garderoby są oczywiście szafy. Nie muszą być zamykane drzwiami chociaż oczywiście mogą. Brak drzwi ułatwi szybki przegląd zawartości, za to możliwość zamknięcie ograniczy kurzenie się rzeczy. Szafy posiadają drążki na wieszaki, półki, szuflady, kosze i inne akcesoria (np wieszak na krawaty). Zasadą w garderobie jest zabudowa od podłogi aż po sufit. 

Uzupełnieniem głównej zabudowy mogą być wieszaki ścienne lub wolnostojące, lustra, komody,szafki czy półki. W większych garderobach spotyka się toaletki, wygodne fotele czy pufy.

Zabudowę ustawia się pod ścianami aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Typowy układ zabudowy przyjmuje kształt litery I, L, U, ale zawsze warto dopasować go do kształtów pomieszczenia.    

Ważne wymiary

  • 35-40 cm: głębokość półki na ubrania złożone w "kostkę"
  • 35-40 cm: głębokość szuflady czy kosza na bieliznę
  • 50-60 cm: głębokość półki na ubrania złożone w kostkę, ale w dwóch rzędach
  • 50-60 cm: tyle miejsca zajmuje ubranie na wieszaku, ale:
  • 60-70 cm: głębokość szafy przeznaczonej na ubrania na wieszaku, przy mniejszej głębokości odzież będzie się mięła
  • 100-120 cm: szerokość przejścia pomiędzy szafami lub szafą i ścianą
Szerokość zabudowy dostosowuje się do wymiarów pomieszczenia. Poszczególne elementy warto dopasować do modularnych wymiarów, aby skorzystać z szerokiej oferty akcesoriów wyposażenia (gotowe szuflady, kosze, specjalne wieszaki na krawaty, paski, buty).

Wykończenie

Zacznijmy od podłogi. Najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tej samej posadzki jak w pomieszczeniu sąsiednim, z którego wchodzimy do garderoby. Czyli jeżeli do garderoby wchodzimy z korytarza, przedsionka lub holu to najczęściej będą to płytki podłogowe łatwe do utrzymania w czystości. Natomiast jeżeli garderoba dostępna jest z sypialni to dobrze sprawdzą się posadzki ciepłe - drewniane lub z wykładzin dywanowych, bo w takiej garderobie często będziemy boso.

Ściany nie wymagają specjalnego wykończenia. Wystarczy zwykła emulsja lub tapeta (najlepiej winylowa). Jedynie w garderobach przy drzwiach wejściowych, szczególnie narażonych na zabrudzenia warto zastosować płytki ceramiczne lub inne materiały odporne na zabrudzenia i łatwo zmywalne.

Oświetlenie. Okno w garderobie budzi pewne kontrowersje. Z jednej strony zapewnia naturalne światło i umożliwia wydajne wietrzenie, ale z drugiej strony promienie słoneczne niszczą ubrania (co szczególnie ważne jest gdy zabudowa pozbawiona jest drzwi). Za to oświetlenie sztuczne jest niezwykle istotne. Musi zapewnić odpowiednią jasność, nie zacieniać półek i przede wszystkim naturalnie odwzorowywać kolory. Dlatego doskonale sprawdzą się klasyczne żarówki i halogeny. LEDy jedynie dopuszczalnie, ale tylko o barwie ciepłej lub naturalnej. Odradzam żarówki i świetlówki  energooszczędne oraz LEDy o zimnej barwie.  Oświetlenie ogólne (najlepiej sufitowe) warto uzupełnić dodatkowymi lampkami doświetlającymi wnętrze zabudowy. Jeżeli w garderobie jest toaletka to nie zapomnijmy o oświetleniu lustra oraz dodatkowym gnieździe zasilającym chociażby suszarkę do włosów. W garderobie powinno znaleźć się co najmniej jedno dodatkowe gniazdo elektryczne.

Wentylacja garderoby ma spore znaczenie. Może odbywać się pośrednio, przez szczeliny w drzwiach. Ale warunkiem jest aby pomiędzy otworem nawiewnym (nawiewnik lub mikrouchył w oknie) a wywiewnym (kratka wentylacyjna w łazience) nie było więcej niż dwoje drzwi. Oznacza to, że albo garderoba stanowi część apartamentu i jest pomieszczeniem przechodnim z sypialni do łazienki, albo posiada osobny nawiewnik. Jednak zwykły nawiewnik mocno wychłodzi to małe pomieszczenie. dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie w garderobie wentylacji wywiewnej.

Ogrzewanie nie jest konieczne w małej garderobie. W większej (powyżej 5-6 m2) doskonale sprawdzi się ogrzewanie podłogowe - nie zajmuje cennego miejsca i daje przyjemne odczucia użytkownikom. Oczywiście każde inne ogrzewanie też spełni swoją rolę (...no może poza kominkiem, kozą czy promiennikiem podczerwieni).

foto: http://images.designntrend.com/data/images/full/31587/20151_idst03a_01_ph121317-jpg.jpg?w=780




* * *

TEMATY POWIĄZANE

0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail