3 października 2015

Łazienka i WC

Łazienka jest miejscem nie tylko higieny lecz także odpoczynku i relaksu po trudach dnia. Minimalne wyposażenie tego pomieszczenia to miska ustępowa, umywalka i wanna lub prysznic. 


Łazienka - domowe centrum higieny.

Jedynie w najmniejszych domach, przeznaczonych dla 2-3 mieszkańców może znajdować się tylko jedna łazienka. Obecnie absolutne minimum to jedna łazienka (z muszlą klozetową) oraz osobne WC (z umywalką). W domach dwukondygnacyjnych główna łazienka znajduje się na górze, na parterze mamy WC, a najlepiej niedużą łazienkę z prysznicem (pozwoli np. szybkie obmycie po pracach w ogrodzie). Przy wieloosobowej rodzinie (5 domowników i więcej) należy przewidzieć minimum dwie łazienki, optymalnie 2 łazienki i WC - unikniemy kolejek i kłótni.

Warto przemyśleć dodatkową łazienkę przy sypialni rodziców (patrz master bedroom). Starajmy się nie umieszczać pralki w łazience. Nie po to staramy się ze smakiem urządzić to pomieszczenie, żeby później oglądać w nim suszącą się bieliznę nad wanną. Pralkę lepiej umieścić w pomieszczeniu gospodarczym, a łazienka będzie spełniać swoją podstawową funkcję. 

Informacje praktyczne:

  • WC: min, 0,8m szerokości i 1,20-1,50m2 powierzchni
  • łazienka z prysznicem: min. 2,50m2
  • łazienka z wanną: min. 3,50m2
  • 1,9m to wysokość pomieszczenia, która pozwoli nam na wygodne korzystanie z umywalki, wanny czy prysznica. Minimalna wysokość ścianki kolankowej przy muszli toaletowej to ok 1,40m (1,20-1,40m to wysokość stelaża montażowego dla miski wiszącej) - ważne na poddaszu!
  • wykończenie podłogi i ścian wokół urządzeń sanitarnych powinno być odporne na działanie wilgoci i strug wody
  • okno w łazience dodaje przestrzeni i światła, ale nie powinno znajdować się nad umywalką (z uwagi na lustro)
  • drzwi muszą otwierać się na zewnątrz pomieszczenia (łazienka) oraz posiadać kratkę wentylacyjną
  • konieczna wentylacja wywiewna i kratka wentylacyjna w drzwiach
  • oświetlenie ogólne (ale nie w pobliżu wanny lub prysznica) oraz punktowe przy lustrze
  • min. jedno gniazdko elektryczne (IP 44 "bryzgoszczelne") w pobliżu umywalki oraz ewentualnie do zasilania potrzebnych urządzeń t.j. suszarka ręcznikowa. Absolutnie nie montować gniazd i włączników w pobliżu wanny lub prysznica.

Łazienka - przykłady aranżacji


Najmniejsza łazienka

Na rysunku powyżej pokazałem jedną z najmniejszych łazienek (z której można jeszcze w miarę wygodnie korzystać) o wymiarach 1,6x1,6 m i powierzchni 2,56 m2. Mimo, że niewielka to pomieści umywalkę szerokości 50-60 cm, kabinę prysznicową 80x80 cm oraz standardową muszlę toaletową. Na "wolnej" ścianie jest też miejsce na grzejnik. Jeżeli powiększymy każdy z wymiarów tej łazienki o minimum 10 cm to wtedy kabiną będzie mogła mieć 90x90 cm. Z drugiej strony nie polecam zmniejszania powierzchni takiej łazienki. Jest to możliwe, ale taka łazienka będzie już ciasna i niewygodna. A przecież nie tego chcemy w naszym wymarzonym domu.


Mała łazienka o bogatym programie funkcjonalnym




Kolejny szkic prezentuje łazienkę o bogatym programie funkcjonalnym i minimalnej powierzchni (4,08m2).Mamy tutaj typową umywalkę 60cm, wygodną wannę 70x170cm, natrysk 90x90cm oraz muszlę. Brakuje niestety miejsca do przechowywania - szafki można umieścić jedynie pod umywalką i nad muszlą. Również trudno znaleźć optymalne ulokować grzejnik - albo nad wanną albo obok muszli.

Więcej informacji dotyczących łazienek oraz ich urządzania znajdą Państwo w materiałach producentów ceramiki sanitarnej, prasie i portalach. Tam jest dużo kolorowych zdjęć, ciekawych porad i aranżacji. Warto przeczytać o wymiarach poszczególnych sprzętów i zalecanych odległościach pomiędzy nimi.
W żadnym poradniku, a tym bardziej na stronach producentów nie znajdziemy informacji o tym, że w urządzeniach sanitarnych, biel bieli nie równa. Mamy zwykłą biel, biel alpejską, śnieżna i pewnie jeszcze kilka innych. Dla naszego oka każda wygląda tak samo, ale problem pojawia się gdy w naszej pięknej łazience zestawimy je obok siebie (np umywalka przy misce ustępowej). Wtedy jedna biel wygląda ładnie, ale druga może sprawiać wrażenie brudnej czy starej. To nie wina jakości. Po prostu każdy producent urządzeń sanitarnych stosuje nieco inny odcień bieli. Warto o tym pamiętać. Moja rada: zacząć od wyboru umywalki, a następnie z oferty tego samego producenta dokupić muszlę ustępową, bidet czy wannę (szczególnie gdy jest blisko umywalki). Może ograniczy to nam nieco wybór, może będzie nieco droższe, ale unikniemy przykrej niespodzianki. 

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest master bedroom czyli apartament gospodarzy. Składa się z sypialni połączonej z garderobą i osobna łazienką. To bardzo wygodny i coraz popularniejszy w Polsce sposób zagospodarowania domu.


foto: http://www.kolo.com.pl/

* * *

TEMATY POWIĄZANE
Funkcja
Dom dla Nas (5). Niezbędne pomieszczenia.


3 komentarze:

  1. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super projekty. Na tak niewielkiej powierzchni udało się wszystko zmieścić i sprawić, że łazienka jest nadal funkcjonalna. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail