28 listopada 2015

Gabinet / pokój do pracy / gościnny

Pomieszczenie, które może spełniać różne funkcje. Może być: pokojem do pracy zawodowej, miejscem gdzie korzystamy z komputera czy drukarki, biblioteką w której w spokoju możemy poczytać lub gabinetem w którym przyjmujemy petentów. A w sytuacjach awaryjnych może służyć jako pokój gościnny. Pytanie jakie sobie należy postawić brzmi:

jak często będziemy z takiego pomieszczenia korzystać? Czy naprawdę jest nam do czegoś potrzebne?


Jeśli pracujemy poza domem to nie powinniśmy przynosić pracy do domu (a jeśli już czasem tak zrobimy to znajdziemy trochę miejsca na jej wykonanie). W dobie przenośnych laptopów, tabletów i phabletów Internet potrzebujemy mieć cały czas pod ręką, a nie w pokoju obok. Gości możemy przenocować w salonie nawet na dmuchanym materacu, co będzie równie wygodne a o wiele tańsze niż budowa niepotrzebnego pokoju. Warto się nad tym mocno zastanowić…

Jeśli już zdecydujemy się na takie pomieszczenie to:
  • powierzchnia 8-14m2 (wię ej tylko w szczególnych przypadkach - np gabinet lekarski)
  • dobre oświetlenie; liczy się bardziej wielkość okien niż ich usytuowanie względem stron świata; północna ekspozycja jest dobra przy pracach przed ekranem komputera lub w pracowni malarskiej (brak blasków i cieni);
  • dostęp do Internetu
  • najlepsza lokalizacja to parter w pobliżu łazienki, można też zlokalizować na drugiej kondygnacji (z wyjątkiem gabinetu, w którym planujemy przyjmować klientów)
  • gabinet, w którym planujemy przyjmowanie większej ilości petentów dobrze wyposażyć w osobne wejście najlepiej z wiatrołapem a nawet małą poczekalnią
  • pozostałe wymagania jak dla sypialni.
Wymagania co do pozostałych parametrów (oświetlenie, wykończenie, instalacje) tego pomieszczenia będą identyczne jak dla sypialni.

Taki pomieszczenie może też spełniać w przyszłości rolę zwykłej sypialni (np. rodziców) lub pokoju dla dziadków, szczególnie gdy znajduje się na parterze. 

Dobra rada:
Dodatkowy pokój na parterze to kolejna sypialnia na poddaszu – prosta geometria :)


fot: Adrain Grycuk 


* * *





0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail