23 lutego 2016

Dom piętrowy - plusy i minusy

Dom piętrowy charakteryzuje się dwoma kondygnacjami nadziemnymi o normalnej wysokości, bez skosów. Przykryty jest niskim dachem skośnym (o niezbyt dużym nachyleniu) lub stropodachem płaskim. 

Piętrowe, a nawet kilkupiętrowe domy największą popularność święciły w drugiej połowie XX wieku. Na przełomie wieków ich miejsce zajęły domy parterowe z użytkowym poddaszem. Domy piętrowe to bardzo wygodne rozwiązanie dla budynków mieszkalnych o średniej i dużej powierzchni (od 140-150 m2). Na parterze lokujemy salon i kuchnię. Miejsce tez znajdzie się na jadalnie lub dodatkowy pokój (gabinet). Część mieszkalną uzupełniają pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Oczywiście nie można zapomnieć o WC i schodach na drugą kondygnację. Na piętrze kilka sypialni i łazienka. Program kondygnacji można uzupełnić o garderobę i apartament gospodarzy z drugą łazienką. Komunikacja jest mała, skupia się wokół schodów uzupełnionych niedużymi korytarzami. Pomieszczenia na piętrze są wygodne, ustawne, zbliżone do prostopadłościanu. Ze uwagi na brak skosów powierzchnia (podłóg) takich pomieszczeń może być znacznie mniejsza niż ich odpowiedników w domach z poddaszem użytkowym.

| PARTER, PIĘTRO CZY PODDASZE - ILE KONDYGNACJI WYBRAĆ? |


Powierzchnia podłóg w domu piętrowym jest sporo mniejsza niż w domu z poddaszem użytkowym. Po prostu nie tracimy miejsca na skosy. Dzięki temu powierzchnia zabudowy będzie najmniejsza. Oszczędzimy na fundamentach i pokryciu dachu. To doskonałe rozwiązanie dla mocno zurbanizowanych terenów i małych działek. 
Domy piętrowe wbrew pozorom mają prostszą konstrukcję niż domy z użytkowym poddaszem. Strop nad parterem jest w obu domach taki sam. Piętrowe nie wymagają za to wzmacniania ściany kolankowej dodatkowymi słupkami (bo jej nie ma). Strop nad piętrem może być lekki drewniany, umożliwi też urządzenie niewielkiego strychu. A jeśli dach jest płaski to najprostszym rozwiązaniem okazuje się stropodach w systemie dachu odwróconego.  Wszystkie wymienione elementy są łatwe do wykonania i proste do prawidłowego ocieplenia, bez mostków termicznych. Grubsza termoizolacja dachu czy ściana nie ogranicza przestrzeni wewnątrz. Wykończenie sześciennych pomieszczeń piętra jest także łatwiejsze niż skosów poddasza. Taki dom może być tańszy w budowie od domu z poddaszem, a także oszczędniejszy eksploatacji (skuteczniejsza izolacja).

Nie ma jednak róży bez kolców. Domy piętrowe mają także wady. Pierwsza to ich wygląd. Nie kojarzy się z domkiem z ogródkiem, polskim dworkiem czy staropolską chatą. Prędzej z elegancką miejską willą lub urzędem. Dlatego lokalne urzędy preferują w miejscowych planach zagospodarowania domy parterowe z użytkowym poddaszem, które teoretycznie mają bardziej uniwersalny wygląd. Często więc to lokalne przepisy uniemożliwią wybudowanie piętrowego budynku. Zwykle największym ograniczeniem będzie maksymalna wysokość zabudowy i kąt nachylanie dachu. Z uwagi na wysokość budynku trudniejsze będą drobne remonty czy bieżąca kontrola dachu czy rynien. W takim domu zabraknie także efektownych skośnych sufitów.

Zalety i wady


+ duża powierzchnia użytkowa przy małej powierzchni zabudowy
+ minimalna powierzchnia komunikacji
+ wygodne pomieszczenia bez skosów
+ wysoka energooszczędność
+ prosta i stosunkowa tania konstrukcja budynku
+ skuteczne ocieplenie, które nie ogranicza powierzchni użytkowej
+ najmniejsza cena w przeliczeniu na m2
+ brak kosztownych okien połaciowych


- charakterystyczny, "poważny" wygląd
- duża wysokość budynku
- zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mogą uniemożliwić budowę domu piętrowego
- utrudniony dostęp do górnej kondygnacji przez osoby o ograniczeniami ruchowymi





POWRÓT




grafika: http://elaafricacorp.com/wp-content/uploads/2016/01/ELA-Africa-Double-Storey.jpg

0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail