2 października 2015

Serce domu – salon i kuchnia (1/2)

Salon (pokój dzienny), kuchnię i (ewentualną) jadalnię rozważymy łącznie. Wzajemne powiązania przestrzenne, kształt i wielkość tych pomieszczeń zależą od naszych przyzwyczajeń, potrzeb i możliwości finansowych. Mamy wiele możliwości aranżacji i podziału funkcjonalnego tej największej w domu jednorodzinnym przestrzeni. 


W pokoju dziennym odpoczywamy i relaksujemy się w gronie najbliższej rodziny. Tutaj też przyjmujemy znajomych i gości, urządzamy uroczystości rodzinne.  W kuchni nie tylko przygotowujemy posiłki, ale tez wykonujemy wiele czynności gospodarczych (prasowanie, przygotowywanie przetworów itp). Koniecznym elementem wyposażenia serca naszego domu jest stół przy którym usiądą wszyscy nasi domownicy. Można go postawić zarówno w kuchni jak i salonie, a nawet w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu. Wybór należy do Nas w zależności od naszego trybu życia i upodobań. Oto kilka podstawowych aranżacji.

Tradycyjnie - salon i kuchnia oddzielnymi pomieszczaniami

Jeśli kuchnia jest centrum naszego życia to powinna być możliwie duża (min 14m2, najlepiej ok. 20m2) nawet kosztem salonu, który będzie spełniał głównie funkcje reprezentacyjne. Domowe ognisko będzie „płonąć” wokół dużego stołu w kuchni, który będzie miejscem pracy, zabawy i rozrywki.
Na rysunku powyżej mamy tradycyjny układ zamkniętej kuchni z dużym stołem służącym nie tylko do spożywania posiłków, ale także do pracy dorosłych i zabawy dzieciaków. Za to salon ma niewiele ponad 20 m2 i może spełniać funkcję pokoju telewizyjnego lub reprezentacyjnego salonu. W czasie rodzinnych uroczystości, po ustawieniu dużego stołu sprawdzi się też jako jadalnia. Specjalnie w salonie nie umieściłem kominka - w tak małym pomieszczeniu nawet najmniejszy kominek będzie je przegrzewał, a zamknięty układ pomieszczeń nie pozwoli na "rozchodzenie" się ciepła po całym domu. Kominek mógłby więc pełnić raczej funkcję dekoracyjną.

Salon z jadalnią i oddzielną kuchnią

Nieco inaczej wygląda gdy mamy wieloosobową rodzinę lub urządzamy często wystawne przyjęcia. Wtedy niezbędny jest duży stół już poza samą kuchnią, który pomieści wszystkich przy wspólnym posiłku.


Na tym rzucie przedstawiłem układ z wydzieloną niewielką ale "ustawną" kuchnią połączoną przesuwnymi drzwiami z aneksem jadalnym. Przy stole w jadalni usiądą wygodnie wszyscy domownicy, a w razie potrzeby przy powiększonym stole ugościmy bez problemu 10-12 osób (nic nie stoi na przeszkodzie aby ustawić nawet dodatkowy stół). W zależności od upodobań (czy panującej akurat mody), ścianę pomiędzy kuchnią a jadalnią można zastąpić wysokim barkiem, wyspą (półwyspem) lub np przeszklić szkłem matowym. Stosunkowo duży salon pozwala na różne warianty urządzenia. Niewątpliwą wadą takiego układu pomieszczeń jest większa powierzchnia niż przy innych schematach. Zapewnia jednak największy program funkcjonalny. 

Salon z aneksem kuchennym

Natomiast jeśli czas spędzamy na kanapie przy książce (a częściej laptopie czy tablecie), przed telewizorem lub kominkiem to właśnie części wypoczynkowej poświęćmy najwięcej uwagi.Kuchnia będzie jedynie miejscem przygotowywania posiłków.

Z kolei w domach małych musimy na każdym kroku godzić się z pewnymi ograniczeniami. W tym przypadku trzeba pogodzić się z salonem połączonym z aneksem kuchennym, gdzie na styku dwóch stref najlepiej postawić stół do codziennego spożywania posiłków (z możliwością rozłożenia dla większej ilości gości). Otwarty plan wnętrza pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni. A dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu połączenia kuchni z salonem pozwoli na ukrycie zlewu lub trzonu kuchennego przed spojrzeniami osób przebywających w salonie. Można również spróbować urządzić kuchnię odizolowaną od salonu szerokimi dwuskrzydłowymi lub przesuwanymi drzwiami. Umożliwi to zamknięcie lub otwarcie kuchni w razie potrzeby.

Rozwiązanie jak wyżej najlepiej sprawdzi się w większości niewielkich domów. Jest uniwersalne i pozwala na wiele wariantów połączenia kuchni z salonem. Od całkowitego otwarcia (jak na rysunku), przez wizualne oddzielenie barkiem lub wyspą aż po całkowite zamknięcie kuchni za drzwiami przesuwnymi lub dwuskrzydłowymi. Co więcej bez, większych zmian można nawet uzyskać wariant przedstawiony na początku czyli z duża kuchnią całkowicie zamkniętą. Proszę raz jeszcze popatrzeć na oba warianty. Pod względem wymiarów, układu okien czy instalacji są identyczne. Różnią je jedynie szczegóły jak rozmieszczenie ścian działowych, drzwi wewnętrznych, instalacji czy komina.

Otwarty i prosty układ salonu i kuchni pozwala nam na dużą swobodę już przy wykończeniu tych pomieszczeń. Daje tez możliwość późniejszych zmian.
Przy wyborze projektu radzę zwrócić uwagę czy istnieje możliwość innej aranżacji tych pomieszczeń. Nawet najlepszy naszym zdaniem rozkład po kilku latach może nam się znudzić lub zwyczajnie nie spełniać nowych oczekiwań. Lepiej więc mieć więcej swobody i możliwości. 

Dobra rada:
W katalogach powierzchnia salonu bywa podawana jest wraz z korytarzem i/lub schodami.

3 komentarze:

  1. Bardzo wartościowy artykuł, który przyda mi się podczas urządzania domu. Nie byłam na początku zdecydowana, czy salon ma być osobno, czy też połączony z kuchnią. Oglądałam też kilka przykładowych propozycji tutaj https://projektowanie-wnetrz-online.pl/aranzacje/salon . Myślę, że warto skorzystać z pomocy architekta w takim przypadku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail