2 października 2015

Serce domu – salon i kuchnia (2/2)

Otwarty i prosty układ salonu i kuchni pozwala nam na dużą swobodę już przy wykończeniu tych pomieszczeń. Daje tez możliwość późniejszych zmian. Przy wyborze projektu radzę zwrócić uwagę czy istnieje możliwość innej aranżacji tych pomieszczeń. Nawet najlepszy naszym zdaniem rozkład po kilku latach może nam się znudzić lub zwyczajnie nie spełniać nowych oczekiwań. Lepiej więc mieć więcej swobody i możliwości.
http://www.ikea.com/pl/pl


Teraz przedstawię kilka najważniejszych danych charakterystycznych dla salonu i kuchni:
  • 60 cm - to głębokość stojącej szafki kuchennej
  • 70 cm - minimalna szerokość przejścia pomiędzy meblami
  • 120 cm - przestrzeń przed szafką kuchenna pozwalająca na wygodne korzystanie
  • 180 / 240 cm - min. szerokość kuchni (60+120 / 60+120+60 cm)
  • 240 cm - minimalna ilość miejsca potrzebna dla stołu wraz z krzesłami (3x80)
  • 330 cm - min. szerokość salonu 
  • 380-430 cm - szerokość salonu, którą można uznać za wygodną
  • 500-550 cm - max szerokość salonu (większe liczby są możliwe, ale takie miejsce już jest bardzo trudno rozsądnie zagospodarować).

Powierzchnię poszczególnych pomieszczeń proponuję przyjmować wg poniższej tabeli:

MINIMUM
OPTIMUM
Kuchnia zamknięta
8m2
12m2
Osobna jadalnia
8m2
10-14m2
Osobny salon
16-18m2
25m2
Salon z aneksem kuchennym
22-25m2
30-35m2
Powierzchnia okien**
1:6
1:4 - 1:6

**  mierzona jako stosunek pow. okien w świetle ościeżnic do pow. podłóg

Dobra rada:
W katalogach powierzchnia salonu bywa podawana jest wraz z korytarzem i/lub schodami.

Okna salonu, najlepiej gdy wychodzą na południe, południowy wschód lub południowy zachód. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Powinny za to zapewniać odpowiedni widok na przydomową zieleń. Salon powinien bezpośrednio łączyć się z zewnętrznym tarasem, który latem będzie stanowił przedłużenie pokoju.   
Z okien kuchni dobrze jest obserwować drogę i przestrzeń wejściową do domu, o ile to możliwe. Ze względu na fakt, że w kuchni powstaje dużo ciepła, lepiej aby te okna nie były skierowane na południe.

W salonie i kuchni jest duży ruch. Trzeba wybierać więc na podłogę materiały trwałe, łatwe do czyszczenia i estetyczne przez długi czas użytkowania. Posadzkę salonu najczęściej wykonuje się z parkietu, desek, paneli, ale także z płytek ceramicznych i kamiennych. W nowoczesnych stylizacjach można też użyć posadzki żywicznej. Raczej odradzam wykładziny dywanowe (te tańsze szybko się zużywają, a te droższe kosztują podobnie jak inne materiały). W kuchni najlepiej sprawdza się ceramika, można też zastosować te same materiały co w salonie.

Oświetlenie należy dobrze przemyśleć. Minimum to w salonie oświetlenie ogólne, i punktowe do czytania, lampa nad stołem jadalnym i nad blatem kuchennym. Przy dzisiejszych możliwościach lamp ledowych warto zaakcentować dodatkowo kominek, obrazy, TV oraz stworzyć ciekawe efekty świetlne np. na suficie. Gniazda elektryczne w salonie ilości 3-4 (lub więcej) oraz w minimum 2 (lepiej 4-6) kuchni nad blatem oraz do zasilania wszystkich urządzeń dużego AGD. Pamiętajmy o instalacji RTV-Sat oraz sieci komputerowej.

Kuchnia musi posiadać wentylację wywiewną. Powinien też się tutaj znaleźć dodatkowy kanał wentylacyjny do podłączenia okapu kuchennego.


Część 1 | Część 2



0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail