8 stycznia 2016

Piwnica - kiedy tak, kiedy nie

Nadszedł czas przedstawienia kiedy warto zdecydować się na budowę piwnicy, a kiedy lepiej z niej zrezygnować.


Na decyzję o budowie piwnicy ma wpływ wiele czynników: warunki gruntowe, wielkość działki, ukształtowanie terenu, zapisy planu miejscowego i oczywiście nasze własne potrzeby.

Piwnica na tak:

  • Mała powierzchnia działki lub niewielka dopuszczalna powierzchnia zabudowy - w takim przypadku w piwnicy możemy umieścić garaż i większość pomieszczeń gospodarczych, a w kondygnacjach nadziemnych jedynie funkcje czysto mieszkalne.

  • Duży spadek działki - wtedy piwnica wychodzi nam nijako sama. Nie musimy robić dużych wykopów, a koszt wykonania fundamentów (wraz ze ścianami fundamentowymi) nie będzie wyraźnie wyższy niż posadowienie budynku niepodpiwniczonego (z zasypaniem przestrzeni podpodłogowej).

  • Proste warunki gruntowe - przepuszczalne piaski i żwiry, głęboko zalegające wody gruntowe. Wtedy do zabezpieczenia piwnic przed wodą nie potrzebujemy skomplikowanych izolacji typu ciężkiego, a wykopy w takich gruntach nie stanowią problemu. Również późniejsze korzystanie z piwnicy nie będzie uciążliwe - wilgoci nie uświadczymy.
  • Nasze szczególne potrzeby które wymagają względnie stałej i niskiej temperatury np domowa winiarnia. 

Piwnica na nie:

  • Trudne warunki gruntowe - szczególnie zwięzłe gliny z wysokim poziomem wód gruntowych. Wymagane są wtedy drogie hydroizolacje, wanny szczelne, odwodnienie wykopów. Przy takich gruntach zdecydowanie odradzam projektowanie piwnic. Będą niezmiernie kosztowne i trudne do wykonania.
  • Wysoki poziom wód gruntowych, tereny podmokłe i zalewowe - w takich warunkach piwnica to spory problem wykonawczy i użytkowy. 
  • Mały budżet - piwnica jest kosztowna, w małym domu lepiej za mniejsze pieniądze wybudować dodatkowe pomieszczenia nadziemne. Będą tańsze i bardziej funkcjonalne.
  • Duża, równa działka - lepiej korzystać ze słońca niż siedzieć w ciemnej piwnicy. 

Jeśli występuje chociaż jeden powód "na nie" to budowę piwnicy trzeba dobrze rozważyć. Czy warto wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych na kilka pomieszczeń z których nie będziemy korzystać zbyt często, za to możemy zmagać się z wilgocią. Czy nie lepiej te same pomieszczenia umieścić na parterze? Za mniejsze pieniądze otrzymamy je pełnowartościowe, dobrze oświetlone i suche.  


0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail