26 listopada 2015

Spiżarnia

Tradycyjna spiżarnia to miejsce przechowywania domowych przetworów, owoców i warzyw, babcinych nalewek oraz magazynowania mąki, soli czy cukru. Zlokalizowana najlepiej przy północnej ścianie budynku zapewnia w sposób naturalny chłód dla naszych spożywczych produktów. Oczywiście może się mieścić również w piwnicy. Ważne by była blisko kuchni. Powinna mieć zapewniony regulowany dopływ powietrza z zewnątrz, warto by miała również wentylację wywiewną. Minimalna powierzchnia to ok 2 m2, optymalna 4-6 m2. Okno nie jest konieczne, ale oświetlenie już tak. Jeśli więc robimy dużo przetworów warto wygospodarować taką tradycyjną spiżarnię.

Niestety, dzisiejsze standardy cieplne nie sprzyjają tradycyjnej, chłodnej spiżarni. Zimne, nieogrzewane pomieszczenie w środku ocieplonego budynku można zobrazować jak wrzucanie kostek lodu do termosu z gorącą kawą - trochę bez sensu. Dlatego w nowoczesnych , oszczędnych domach taka tradycyjna spiżarnia powinna być odizolowana termicznie od części mieszkalnej ( ok 5 cm ocieplenie oraz szczelne drzwi powinno być wystarczające).


Obecnie coraz rzadziej robimy domowe przetwory. A jeśli już to w niewielkich ilościach i metodami, które nie wymagają przechowywania produktów w niskich temperaturach. Ziemniaki czy jabłka dostaniemy w każdym supermarkecie i w zimie i na wiosnę - nie musimy ich więc przechowywać w tzw. piwnicy, w chłodzie. Kupujemy za to więcej produktów w dużych opakowaniach zbiorczych - zgrzewki wszelakich napojów czy 5 kg worki z warzywami nikogo nie dziwią. Jednak wszystkie te dobra musimy gdzieś trzymać. Kuchnia może nie pomieścić ich wszystkich - nie tak też jej rola. 

Współczesna spiżarnia ewoluuje w kierunku podręcznego schowka na przetworzone produkty żywnościowe. Nie jest w nim wymagana niska temperatura. Nawet warzywa i owoce oraz produkty mleczne przez kilka dni bez problemu przechowamy w takim pomieszczeniu. Istotne jest by znajdowało się w pobliżu kuchni i drzwi wejściowych lub garażu. Dzięki temu nie będziemy musieli nosić zakupów przez cały dom. Funkcję takiej spiżarni może spełnić również odpowiednio duże pomieszczenie gospodarcze (o ile nie ma w nim kotła węglowego). W wersji minimum spiżarnia może ograniczyć się do większej szafki (np typu cargo) w kuchni. Istotna jest dobra wentylacja wywiewna.

W każdej spiżarni niezbędne jest sztuczne oświetlenie umieszczone w takim miejscu abyśmy sobie nie zacieniali półek. Wentylacja wywiewna zapewni niezbędną wymianę powietrza. Wykończenie ścian jest dowolne - w zupełności wystarczy tynk pomalowany emulsją. Oczywiście ściany można także wyłożyć płytkami ceramicznymi. Na podłodze sprawdzą się posadzki zmywalne, łatwe do utrzymania w czystości takie jak np terakota.   


grafika: http://www.pegasuspestcontrol.com.au/blog/wp-content/uploads/2013/11/09.27.10-Alis-pantry-AFTER-17.jpg


* * *

TEMATY POWIĄZANE
Funkcja
Pomieszczenie gospodarcze
Dom dla Nas (6). Pomieszczenia przydatne ale nie konieczne


0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail