1 października 2015

Sypialnia

Sypialnia - miejsce gdzie śpimy, odpoczywamy a czasem pracujemy. To również pokój w którym dzieci się bawią i uczą. Spędzamy w niej mnóstwo czasu, więc ważne aby była wygodna i przytulna. 

http://www.ikea.com/pl/pl/
Ilość sypialni bezpośrednio determinuje nam wielkość domu. Każdy członek rodziny powinien mieć swój własny pokój. Oczywiście pary mogą zajmować wspólną alkowę:) W szczególnych przypadkach, gdy planujemy bardzo mały dom, dwójka dzieci może spać w jednym pomieszczeniu tylko wtedy gdy są jednej płci i w zbliżonym wieku. Jednak zawsze lepiej wydzielić dla każdego dziecka osobny pokój nawet kosztem zmniejszenia czy nawet likwidacji innych pomieszczeń.


Dane charakterystyczne dla sypialni:

SYPIALNIA
1-OSOBOWA
SYPIALNIA
2-OSOBOWA
Minimalna powierzchnia*
8m2
12m2
Optymalna powierzchnia*
12-14m2
16-18m2
Minimalna szerokość
2,2m
2,7m
Optymalna szerokość
3,5m
3,5-4m
Minimalna powierzchnia okien**
1:7
Optymalna powierzchnia okien**
1:5-1:6

*   powierzchnia pomieszczenia o wysokości ponad 1,90m
** mierzona jako stosunek pow. okien w świetle ościeżnic do pow. podłóg

O tym jak poznać czy pokój będzie ustawny pisaliśmy tutaj. Ważne żeby pokój dawał nam możliwość przynajmniej dwóch różnych aranżacji, aby pomieścił wszystkie potrzebne meble przy jak najmniejszej powierzchni komunikacji, ale przy zachowaniu wygody poruszania się.

Sypialnia dla jednej osoby

Taki pokój przeznaczony jest zwykle dla dzieci lub osób starszych. Oprócz pojedynczego łóżka (80-90 x 120 cm) powinna się w nim znaleźć szafa ubraniowa (szerokości min. 50 cm), biurko (>120 cm szerokości) z obrotowym fotelem oraz regał lub komoda na inne drobiazgi. W pobliżu łóżka warto umieścić stolik nocny.

Rzuty sypialni dla jednej osoby: wygodnej (rys. 1) oraz "nieustawnej" (rys. 2):


Sypialnia małżeńska

Przeznaczona jest dla pary dorosłych osób. Dlatego podstawowym wyposażeniem tego pokoju jest duże łózko (140-180 cm szerokości) oraz szafy do przechowywania ubrań codziennych, uroczystych i sezonowych. Uzupełnieniem może być komoda, toaletka lub biurko do pracy. Dostęp do łóżka powinien być z obu stron, aby wygodnie z niego korzystać. Wygodna szerokość komunikacji (przejść pomiędzy meblami lub ścianą) to ok. 70 cm.

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest master bedroom czyli apartament gospodarzy. Składa się z sypialni połączonej z garderobą i osobna łazienką. To bardzo wygodny i coraz popularniejszy w Polsce sposób zagospodarowania domu.

Ważne informacje

  • 40cm - głębokość komody, regału itp
  • 60cm - głębokość szafy ubraniowej
  • 70cm - min. przestrzeń wokół łóżka
  • 90-120cm - szerokość pojedynczego łóżka
  • 140-180cm - szerokość podwójnego łóżka
  • 200cm - długość łóżka dla osoby dorosłej
Okna sypialni najlepiej aby były skierowane na południe, południowy wschód lub południowy zachód. Dopuszczalna jest ekspozycja wschodnia lub zachodnia. Lepiej za to unikać okien na północ (mało światła, duże straty ciepła). Jeżeli sypialnie znajdują się na parterze, warto aby miały możliwość bezpośredniego wyjścia na zewnątrz (np na taras). Sypialnie na piętrze mogą mieć wyjście na balkon. Balkon może być wspólny dla kilku pokojów lub dostępny tylko z jednego. W domu jednorodzinnym balkon nie jest konieczny. Rzadko się z niego korzysta do wypoczynku, częściej do suszenia prania, czy wietrzenia pościeli.

Na posadzkę sypialni najlepiej nadaje się parkiet, deski, panele lub wykładzina dywanowa. Płytki ceramiczne lub kamienne w naszym klimacie będą zbyt "zimne" w odczuciu.  

Oświetlenie sztuczne ogólne sufitowe. Zalecam dodatkowe oświetlenie przy łóżku i na biurku / toaletce. Koniecznie 3-4 gniazda elektryczne, z czego jedno (lub dwa) powinno być w pobliżu łózka, dla zasilania budzika, radia, ładowania telefonów. Kolejne gniazdo dobrze jest zlokalizować przy biurku, do tego jeszcze gniazdo ogólnodostępne do podłączenia innych sprzętów (np odkurzacza). Warto przewidzieć również gniazda internetowe i RTV.


* * *

TEMATY POWIĄZANE
Funkcja
Dom dla Nas (5). Niezbędne pomieszczenia.
Funkcjonalne pomieszczenie





2 komentarze:

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail