ARCHITEKTURA

Czy widzicie ten budynek na zdjęciu powyżej? Wygląda bardzo nowocześnie. Posiada modny płaski dach, szerokie tarasy zawieszone ponad ziemią i przede wszystkim ogromne okna. Ach... cóż za piękny dom przyszłości. I jaka profesjonalna wizualizacja. Ale zaraz, chwila. Ten dom zbudowano w 1950, czyli 65 lat temu! Kto nie wierzy niech przeczyta tutaj.


Dlaczego przytoczyłem przykład tego domku? Nie, wcale nie chcę dywagować o tym, że Architektura zatoczyła koło, ani o tym że już wszystko wymyślono co można było wymyśleć. Nie chce też dyskutować o wtórności dzisiejszej mody (albo raczej mód bo nie dość, że jest ich kilka to jeszcze często się zmieniają).  Tym bardziej daleki chcę być od utyskiwania na Architektów i ich "wizje".
Pragnę pokazać, że prosty funkcjonalny i przede wszystkim przemyślany w szczegółach budynek może być również ładny i ponadczasowy. Może zwracać uwagę nie pstrokacizną i brzydotą lecz oryginalnym pomysłem i ciekawym detalem (lub nawet jego brakiem!).
Dom jednorodzinny to nie ogromna willa w której można sobie pozwolić na rozrzutność miejsca, przestrzeni i przede wszystkim pieniędzy. W Naszym domu musimy wszystkie potrzebne elementy umieścić na możliwie jak najmniejszej przestrzeni, ale tak aby było jak najbardziej funkcjonalnie. Gdy mamy już wnętrze, wtedy ubieramy je w ładne ubranie. Tak aby było ładnie, ciekawie z uszanowaniem już istniejących budynków. Dom to nie jest budowla która powinna szokować swoją odmiennością, kształtem czy kolorem. Powinien być gustowny, skromny, ale elegancko wykończony z jednym lub dwoma ciekawymi detalami architektonicznymi. Mogą to być fragmenty elewacji (a nie całe ściany) pokryte drewnem, kamieniem lub cegłą,  słupy z elementem dekoracyjnym lub nawet przypory. Jednak takich detali powinno być niedużo, tak aby nie dominowały za to się uzupełniały tworząc razem wspólną całość.
Porównując do samochodów - Nasz dom powinien być jak kompaktowy minivan, który zapewni rodzinie wygodę i przestrzeń, przy rozsądnych kosztach zakupu i użytkowania. Urodą nie grzeszy, ale jego uniwersalność powala. Willa to odpowiednik limuzyny. Tak samo przewiezie całą rodzinę, ale jakim kosztem. Ale ten wygląd i prestiż...

Zobaczmy zatem jak pracuje Architekt, który mógłby zaprojektować dom dla Nas. Na początek funkcja domu i jego wnętrze, czyli pomieszczenia w domu.


1. FUNKCJA - POMIESZCZENIA W DOMU

Każdy z Państwa wie co to jest pokój, salon, kuchnia. Ale czy wiecie jakie wymagania musi spełniać każde z tych pomieszczeń? Jakie powinno mieć oświetlenie, powierzchnie okien? Jakie wyposażenie, ile gniazdek elektrycznych? A przede wszystkim, czy wiecie Państwo jaką powierzchnie powinno mieć, a by dobrze spełniać swoją funkcję?

czytaj więcej...



2. FORMA - WYGLĄD DOMU, A JEGO FUNKCJONALNOŚĆ

Dla każdego Architekta najważniejsza jest forma czyli wygląd budynku. Cierpi czasem na tym jego funkcjonalność. Jednak dom jednorodzinny to nie pole do architektonicznych popisów, niesamowitych elewacji i najnowszych designerskich smaczków. Domu nie wymieniamy co kilka lat, a elewacji nie schowamy do szafy gdy zmieni się sezonowa moda. 


3. ARCHITEKTONICZNE SMACZKI I BEZSENSY

Architektoniczne detale nadają budynkom szczególnego wyglądu i charakteru. Dzięki nim, przeciętny domek może stać się nowoczesny, lub wyglądać jakby stał w tym miejscu od wielu lat. 






4. DOM NOWOCZESNY A DOM PRZYSZŁOŚCI (w przygotowaniu)

5. INNE FORMY BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO (w przygotowaniu)










grafika: https://en.wikipedia.org/wiki/Farnsworth_House

0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail