5 października 2015

Komunikacja

Pod nazwą "komunikacja" kryją się takie pomieszczenia jak: wiatrołap, przedpokój, korytarz, hall, klatka schodowa (lub same schody).

Każde z tych pomieszczeń służy przede wszystkim zapewnieniu dostępu do innych pomieszczeń. Jeżeli maja odpowiednią powierzchnię (i układ) to można w nich również umieścić szafy. W każdym domu należy dążyć aby przestrzeń przeznaczona była jak najmniejsza. Powody są dwa. Komunikacja to przestrzeń niewykorzystana. Nadmiernie wydłużone ciągi komunikacyjne powodują jedynie zmęczenie użytkowników, którzy dziennie będą zmuszeni pokonywać kilometry drogi po własnym domu.

Krótki opis pomieszczeń:


1. Wiatrołap lub przedsionek 

Pierwsze pomieszczenie w domu gdy wchodzimy z zewnątrz. Stanowi strefę buforową, dzięki czemu zimne powietrze nie wnika do środka budynku. Mamy tutaj do wyboru 2 rozwiązania: mały wiatrołap który jedynie oddziela wnętrze od środowiska zewnętrznego lub większe pomieszczenie które umożliwi zdjęcie butów i odzieży wierzchniej. Zdecydowanie lepszym jest drugie rozwiązanie - pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń i zachować porządek. Jeżeli w wiatrołapie nie będzie szaf to minimalna szerokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 120 cm, a z szafami 160 - 180 cm. Moim zdaniem wiatrołap jest jednym z niewielu pomieszczeń na którego wielkości nie warto oszczędzać. Wygodny wiatrołap pozwoli nam komfortowo się ubierać, przyjmować gości czy listonosza.


2. Korytarz
Pozwala na komunikację pomiędzy różnymi pomieszczeniami. Uważajmy aby korytarz nie był zbyt długi przypominając tunel. Szczególnie dokuczliwe jest to w domach parterowych, gdzie drogi komunikacyjne są najdłuższe.


3. Hall
Pomieszczenie zwykle większe od wyżej wymienionych, najczęściej też bardziej reprezentacyjne gdy stanowi strefę wejściową. Możemy w nim witać gości a nawet ustawić stół i krzesła. Warto pamiętać że różnica miedzy korytarzem, hallem czy tzw. komunikacją jest raczej umowna.


A teraz jak zwykle kilka małych rad:

- 120 cm: minimalna szerokość korytarza w świetle (bez mebli)
- 90 cm: do takiej wartości można zmniejszyć szerokość korytarza jednak na długości nie większej niż 150 cm
- 80 cm: minimalna szerokość w świetle (czyli pomiędzy balustradami) schodów

To z czym najczęściej kojarzy nam się korytarz to drzwi. Drzwi wewnętrzne do każdego pomieszczenia powinny mieć nie mniej niż 80 cm w świetle. Do salonu i wiatrołapu można zastosować szersze, a nawet eleganckie dwuskrzydłowe. Kierunek otwierania drzwi: uniwersalna zasada mówi, aby otwierały się w kierunku większego pomieszczenia. Czyli w kierunku salonu, pokojów, ale drzwi schowków, garderoby w kierunku korytarza. Zgodnie z polskimi przepisami drzwi łazienek muszą otwierać się na zewnątrz.


foto: www.brw.com.pl

* * *

TEMATY POWIĄZANE
Funkcja
Dom dla Nas (5). Niezbędne pomieszczenia.


1 komentarz:

  1. "Zgodnie z polskimi przepisami drzwi łazienek muszą otwierać się na zewnątrz." chore to jest. a co z drzwiami chowanymi w ścianie??

    OdpowiedzUsuń

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail