Mam tutaj na myśli duże miasto, wojewódzkie (obecnie lub przed reformą terytorialną), w którym mieszka ponad 100 000 osób. To centrum administracyjne, kulturowe, finansowe i technologiczne całego regionu w promieniu nawet kilkudziesięciu kilometrów. Zapewnia mnóstwo miejsc pracy, przez co skupia ludność miejscową i przyjezdną. Oprócz pracy zapewnia także wszelkie usługi, atrakcje kulturalne i rozrywkowe (teatry, wystawy, kina, restauracje), wielki wybór sklepów. Do tego bogata oferta edukacyjna i sportowa. Życie znacznie ułatwia też rozbudowany transport publiczny.
Wszystkie te zalety powodują, że do i tak dużych miast napływa jeszcze więcej ludności. Część tylko dojeżdża do pracy, mieszkając w sąsiednich gminach czy powiatach, jednak sporo osób decyduje się też zamieszkać w pobliżu pracy. Temat znany od lat - duże miasta przyciągają (i fascynują). Powoduje to dużą gęstość zaludnienia, wysokie ceny działek budowlanych i mieszkań. Do tego dochodzą utrudnienia komunikacyjne (potężne korki w godzinach szczytu).
Dzielnice willowe
W dużym mieście coraz trudniej znaleźć "ładną" działkę pod wymarzony dom. W centrum jest to praktycznie niemożliwe, gdyż dominuje tam przecież wysoka zabudowa wielorodzinna i biurowa. Nie mówiąc o historycznej zabudowie, objętej ochroną konserwatorską. Dlatego poszukiwania lepiej zacząć poza centrum.W takich miastach często spotkamy dzielnice typowo willowe, z architektonicznymi dziełami sztuki. Ceny jednak są tam powalające - w przybliżeniu koszt działki jest równy wartości naszego skromnego domu. Szukajmy więc dalej.
Dzielnice domów jednorodzinnych
Jeszcze dalej od centrum, gdzie zabudowa jest mniej regularna, a ceny niższe, ale to jeszcze wciąż :miasto" a nie przedmieścia. Z dobrym dostępem do szkół i sklepów i komunikacją zapewniającą szybki dojazd do pracy i centrum. Cena oczywiście nie jest niska, a wybór jest mocno ograniczony. Najlepsze działki już dawno są zagospodarowane. Pozostały działki "gorszego sortu" - wąskie, o nieregularnym kształcie, w drugiej lub trzeciej linii zabudowy, z trudnym dojazdem lub sąsiedztwem, bez mediów. Jeśli jednak znajdziemy działkę bez takich wad - kupujmy nim ktoś inny nas ubiegnie. Taka działka nie straci na wartości. A wręcz przeciwnie, w przyszłości będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. To długofalowa inwestycja. Tylko czy nas na nią stać? Czy wygoda i bliskość do pracy i "kultury" jest warta tej ceny?Obrzeża miasta
Jeszcze dalej mamy już obrzeża miasta, które przeważnie są niedawno przyłączonymi do aglomeracji zwykłymi wsiami. Ceny są nieco niższe niż za działki opisane powyżej, choć i tak nie małe. Niewątpliwymi zaletami są: spory wybór, korzystne ceny, większa powierzchnia i mniejsza gęstość zabudowy. Wady to słaba infrastruktura komunikacyjna i komunalna (często nie będzie kanalizacji). Dojazd będzie odbywał się raczej wąskimi dróżkami, zwykle bez chodników czy oświetlenia ulicznego. Niewiele różni się to od przedmieść czy nawet terenów wiejskich. Jedynie przynależność administracyjna decyduje czy to jeszcze miasto czy już przedmieścia.Przedmieścia
Dla dużego miasta, równie charakterystyczne jak zabytkowe centrum są przedmieścia. Chociaż oficjalnie nie stanowią obszaru miasta to są z nim ściśle i nierozerwalnie złączone. To tereny w pobliżu granicy wielkiego miasta, skomunikowane lokalnymi drogami z dzielnicami na obrzeżach (patrz wyżej). Często granica między nimi jest tylko umowna. Dlatego też nie ma wielkich różnic miedzy przedmieściami o obrzeżami miasta. W codziennym życiu ogranicza się głównie do adresu i miejsca załatwiania spraw urzędowych. Wady i zalety są podobne. Kiepski dojazd wąskimi drogami, słaba komunikacja zbiorowa i duża odległość od szkoły czy pracy i tak wymaga od nas posiadania i codziennego korzystania z dwóch samochodów.
W Polsce nie wykształciły się przedmieścia - suburbia jak np w USA. Trudno u nas spotkać wielkie osiedla domów jednorodzinnych. Najczęściej zabudowa jest chaotyczna, nieuporządkowana, przeplatana budownictwem usługowym, handlowym lub nawet przemysłowym. Ma to swój urok, ale sprawia spore trudności w znalezieniu dobrej działki.
Podsumowanie
Fajne działki budowlane w dużych miastach, z dobrą infrastrukturą są bardzo pożądanym towarem. Dlatego są po prostu drogie. Nawet bardzo drogie jeśli leża w dobrej lokalizacji i z pełnym uzbrojeniem. Czy są warte swej ceny? Tutaj wybór należy do Was. To cena komfortu, wygody, prestiżu, szybkiego dojazdu do pracy. A to parametry trudne do oszacowania.
Niestety, na rynku dostępne są działki, które nie są idealne. Małe, wąskie, nieustawne, bez mediów, w nieciekawych lokalizacjach, z trudnym dojazdem. A cena wcale nie jest rewelacyjna... Wtedy warto zastanowić się chwilę czy nie lepiej dojeżdżać te 10 km dalej, z przedmieść lub wsi za to cieszyć się większą działką i lepszym widokiem za nieco mniejsze pieniądze?
foto: https://wallpaperscraft.com/image/los_angeles_view_top_view_night_city_93240_1920x1080.jpg
Niestety, na rynku dostępne są działki, które nie są idealne. Małe, wąskie, nieustawne, bez mediów, w nieciekawych lokalizacjach, z trudnym dojazdem. A cena wcale nie jest rewelacyjna... Wtedy warto zastanowić się chwilę czy nie lepiej dojeżdżać te 10 km dalej, z przedmieść lub wsi za to cieszyć się większą działką i lepszym widokiem za nieco mniejsze pieniądze?
POWRÓT
foto: https://wallpaperscraft.com/image/los_angeles_view_top_view_night_city_93240_1920x1080.jpg
0 komentarze:
Prześlij komentarz