27 listopada 2015

Pralnia i suszarnia

Nasz dom to już nie jest mała kawalerka, w której na nic nie ma miejsca, gdzie każdy kąt musi spełniać co najmniej kilka funkcji. W domu jednorodzinnym można sobie pozwolić na odrobinę wygody. Pralka w łazience i suszące się nad wanną pranie nie jest ani estetyczne ani wygodne w użytkowaniu. Jedynie w najmniejszych domach (poniżej 70m2) proponuje umieszczać pralkę w łazience (o ile nie ma innej możliwości).


W kwestii prania nie przenośmy przyzwyczajeń z blokowych mieszkań. Tam umieszczanie pralki w łazience wynikało głównie z ograniczonej przestrzeni. Ale nawet w niesławnych blokach z wielkiej płyty zdarzały się wspólne pomieszczenia przeznaczone na pranie i suszenie odzieży. W domu jednorodzinnym mamy więcej miejsca a tym samym możliwości umieszczenia pralki i suszenia prania. A dzięki temu łazienka odzyska swoją podstawową funkcję - higieny i relaksu. 

Mamy kilka możliwości rozwiązania kwestii pralni i suszarni. Mogą one być zlokalizowane:
  • w osobnym pomieszczeniu o powierzchni ok 3-8m2 w którym możemy również prasować;
  • w pomieszczeniu gospodarczym, o ile nie znajduje się tam kocioł na paliwo stałe;
  • w wydzielonym fragmencie łazienki - oddzielone ścianą działową lub lekką przesłoną;
  • we wnęce (szafie wnękowej) w łazience lub korytarzu. Zajmuje bardzo mało miejsca, ale nie pozwala suszyć większych ilości prania i wymaga bardzo dobrej wentylacji. To rozwiązanie najlepiej się sprawdza gdy mamy do dyspozycji suszarkę lub pralko-suszarkę.

Jako suszarnię możemy wykorzystać strych - rozwiązanie dobrze znane, ale ostatnio nieco zapomniane. Przy dobrej pogodzie do dyspozycji mamy też nasze podwórko lub taras. Jeśli taras będzie zadaszony to nawet deszcz nie będzie nam straszny.  

Wymagania dla pralni są takie same jak dla pomieszczenia gospodarczego (patrz: Pomieszczenie gospodarcze). Pamiętajmy o doprowadzeniu instalacji wodnej , kanalizacyjnej i elektrycznej w pobliże pralki. Pomieszczenie bezwzględnie musi posiadać wentylację wywiewną.


* * *

TEMATY POWIĄZANE

0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail