30 września 2015

Funkcjonalne pomieszczenie

Funkcjonalne pomieszczenie to takie, w którym znajdują się wszystkie niezbędna dla nas meble i urządzenia a dostępna przestrzeń zapewni komfort użytkowania. Niezwykle ważna jest też wygoda poruszania się po pomieszczeniu.  

Dobrze zaprojektowane, funkcjonalne pomieszczenie (czyli tzw. ustawne) z dobrze rozwiązanymi drogami komunikacji może mieć o wiele mniejszą powierzchnię. Najlepiej pokażą to poniższe rysunki:

Na Rysunku 1 pokazana pokój o wymiarach 3,5 x 3,5 m, oknem na środku jednej ze ścian oraz drzwiami umieszczonymi ok 70-75 cm od rogu pomieszczenia. Rysunek 2 ukazuje pokój o tej samej funkcji lecz o kształcie wydłużonego prostokąta 3,2 x 5,5 m, w którym drzwi zlokalizowana na dłuższej ze ścian w samym rogu pomieszczenia. Porównując oba rysunki, wyraźnie widzimy, że na mniejszej powierzchni możemy bez trudu zmieścić podobny program funkcjonalny. W każdym z pokoi zaplanowano pojedyncze łózko 90 x 200 cm z szafką nocną, dwie szafy szerokości 100 cm, biurko szerokości 140 cm oraz regał. W większym z pokoi znalazło się miejsce na dodatkowy regał. Przestrzeń do wykorzystania w pierwszym pokoju jest nieco mniejsza, lecz równie przestronna i łatwiejsza do wykorzystania. Pokój nr 2 ma kompletnie nie wykorzystany jeden z katów, szafy mogą być ustawione jedynie na ścianie z drzwiami, bo na przeciwległej wchodziłyby w okno. Dodatkowo łóżko ustawione na wprost drzwi nie zapewnia intymności. W mniejszym, lecz ustawnym pomieszczeniu także trasy komunikacji mogą być krótsze i lepiej rozplanowane (nie musimy obchodzić szaf, ani przechodzić blisko 7 metrów od biurka do drzwi aby włączyć światło).

Kształt pomieszczeń powinien być zbliżony do prostokąta i mieć jak najmniej niepotrzebnych załamań i uskoków. W większości przypadków pomieszczenie o mniejszych wymiarach, ale o rozsądnie zaplanowanych proporcjach, rozmieszczeniu okien, drzwi, lub mebli oraz prostym kształcie okaże się lepszym rozwiązaniem niż wielki, rozległy pokój z wieloma zakamarkami, które trudno wykorzystać do czegokolwiek. Oczywiste jest też że mniejsza przestrzeń to także mniejsze koszty budowy i utrzymania. Nie popadajmy jednak w żadne skrajności. Przytaczane w kolejnych postach minimalne wielkości nie powinny być jeszcze zmniejszane, a wartości optymalne zbytnio przekraczane. Opierają się na wielu latach doświadczeń i badań naukowych zarówno w Polsce jak i krajach sąsiednich.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail