Pomieszczenia, których podłoga znajduje się pod poziomem terenu nie mogą służyć do stałego przebywania w nich osób (powyżej 2 godzin na dobę). Nie mogą zatem być to sypialnie, pokoje dzienne lub gabinety. Za to nic nie stoi na przeszkodzie aby w piwnicy urządzić:
- kotłownię ze składem opału - tradycyjne przeznaczenie piwnicy. Obecnie kotły już nie musza być umieszczane w najniższym punkcie budynku. Układy pompowe uniezależniły nas od tego. Jednakże kotłownia w piwnicy pozwala doskonale oddzielić ją od części mieszkalnej.
Uwaga: kotłownia musi mieć dopływ powietrza z zewnątrz, a skład opału wygodny sposób na dostawę materiału opałowego - przez zewnętrzne drzwi, okno lub np garaż.
- garaż - jeśli warunki działki na to pozwalają lub wręcz wymuszają w piwnicy warto ulokować garaż. Nie róbmy jednak tego na siłę - rampa zjazdowa wymaga sporo miejsca i odpowiedniego odprowadzenia wód opadowych. Więcej o garażu przeczytasz tutaj.
- pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia - w piwnicy utrzymuje się niższa i bardziej stała temperatura niż na kondygnacjach nadziemnych, co sprzyja przechowywaniu (nie tylko żywności).
- pralnia i suszarnia - aby nie nosić brudnych ubrań do piwnicy warto pomyśleć o zsypie do bielizny prosto z łazienki do pralni. Wystarczy gładka rura np pcv o średnicy minimum 200mm
- siłownia, sala ćwiczeń, pokój do ping-ponga, bilard - ważna jest dobra wentylacja i odpowiednie oświetlenie
- basen - wymaga już zaawansowanych prac inżynieryjnych, odpowiedniego projektu architektonicznego. Ale wszystko jest możliwe.
- dodatkowa kuchnia, barek, winiarenka
- pokój hobby - dla domowego majsterkowicza
- pokój rekreacyjny - jeśli nachylenie działki pozwala na bezpośrednie wyjście na tara można pokusić się o pokój rekreacyjny, rodzinny, który może być alternatywą dla pokoju dziennego
0 komentarze:
Prześlij komentarz