23 lutego 2016

Dom parterowy - plusy i minusy

Dom parterowy to oczywiście uogólnienie, skrót myślowy, który oznacza budynek jednorodzinny jednokondygnacyjny z nieużytkowym poddaszem. A w uproszczeniu to domek z niskim dachem, z niewysokim strychem (czasem nawet bez niego) i bez schodów. 



Domy parterowe, w porównaniu z piętrowymi, czy z użytkowym poddaszem, zajmują o wiele więcej miejsca na działce. Wiąże się to z większą powierzchnią fundamentów i połaci dachowych. Dodatkowo (ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry i oddaje swoją energię przez dużą powierzchnię dachu) efektywność cieplna takich budynków nie jest zbyt wysoka. Wymagają zatem o wiele grubszej termoizolacji sufitu, co jednak nie stanowi problemu technicznego, ani nie ogranicza przestrzeni użytkowej.

| PARTER, PIĘTRO CZY PODDASZE - ILE KONDYGNACJI WYBRAĆ? |


W zamian otrzymujemy wygodny dom bez schodów. Do każdego pomieszczenia mamy łatwy dostęp. To świetne rozwiązanie dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Taki budynek zapewnia również bliski kontakt z naturą. Z każdego pokoju (jeśli oczywiście chcemy) możemy wyjść na zewnątrz, na taras lub do ogrodu, a nawet basenu. W gratisie dostajemy pomieszczenia o odpowiedniej wysokości, bez skosów. Istnieje także opcja "otwarcia" pomieszczeń aż do kalenicy i uzyskania efektownego, wysokiego salonu z antresolą.
Ponieważ wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej wspólnej kondygnacji nie ma naturalnego podziału na część dzienną na parterze i prywatną na drugiej kondygnacji. W domu parterowym rozwiązaniem jest strefowanie pomieszczeń - z jednej strony budynku salon i kuchnia a z drugiej sypialnie zgrupowane wzdłuż korytarza. Dzięki temu osobom w części nocnej nie przeszkadza zgiełk w kuchni.
Jeśli dom parterowy przykryty jest dachem skośnym to istnieje możliwość wykorzystania nieużytkowego poddasza jako strychu - magazynu na rzadziej używane przedmioty. Dostęp na górną kondygnacje uzyskuje się przez składane schody umieszczone w stropie.


Plusy i minusy

+ brak schodów
+ doskonała dostępność do wszystkich pomieszczeń przez osoby niepełnosprawne
+ bliski kontakt z naturą
+ funkcjonalne pomieszczeni, bez niskich skosów
+ prosta konstrukcja
+ łatwość rozbudowy




- nienajlepsza charakterystyka energetyczna (ciepło przenika do góry przez dużą powierzchnię dachu)  
- największa powierzchnia zabudowy, przez co wymagana jest stosunkowa duża działka
- duża powierzchnia połaci dachowych





* * * 



Domy parterowe w naszym kraju występują w dwóch podstawowych wariantach - małe ekonomiczne domki o powierzchni ok 70-120 m2 oraz rozległe bungalowy o powierzchni ponad 160 m2. Pomiędzy nimi mamy rozwiązania pośrednie, mniej lub bardziej skierowane w stronę jednego z powyższych. 

Mały dom parterowy


Mały dom parterowy o powierzchni ok 70-120 m2 jest ekonomicznym rozwiązaniem dla małych rodzin, osób starszych lub wszystkich którzy szukają alternatywy dla mieszkania (nie apartamentu!) w bloku. Posiada dwie lub trzy sypialnie, niewielki salon z kuchnią, łazienkę, często osobne WC oraz pomieszczenie gospodarcze. Bryła jest prosta, zbliżona do prostokąta, przykryta dachem dwu- lub czterospadowym, ewentualnie stropodachem płaskim. 

Powierzchnia zabudowy wbrew pozorom jest niewiele większa niż budynku z użytkowym poddaszem o podobnej powierzchni netto. Do tego mały parterowy dom jest bardziej funkcjonalny - nie marnuje przestrzeni na schody (klatka schodowa to przeważnie 4-6 m2 czyli 3-8 % powierzchni całego budynku). Nie ma też ograniczeń w postaci niskich skosów. W tak niewielkim domku komunikacja również nie będzie zbyt duża - to przecież tylko 4-7 drzwi. Nie sprawi tez problemów w prawidłowym ustawieniu na działce względem stron świata i ulicy.

Prosta konstrukcja i łatwość wykonania (brak skosów, mała wysokość budynku) sprawia, że koszt budowy takiego budynku jest niski. Jednak z takim budynkiem jest jak z samochodem miejskim - nawet ładny i bogato wyposażony będzie zawsze określany jako mały i nieprestiżowy.
czytaj więcej...


Duży dom parterowy 


To dom o powierzchni ponad 160 m2, najczęściej ze względów estetycznych o rozbudowanej bryle w kształcie litery L, T, C a nawet Z. Pozwala to na stworzenie małych dziedzińców, osłoniętych a nawet zadaszonych tarasów. Taki budynek najczęściej uzupełnia garaż przeważnie na dwa samochody. Należy jednak uważać by drzwi garażowe nie zdominowały elewacji frontowej.

Rozczłonkowana bryła stwarza odpowiednie warunki dla prawidłowego oświetlenia większości pomieszczeń. Niestety także podnosi straty ciepła, rośnie powierzchnia ścian zewnętrznych ( przy tej samej powierzchni domu) przez które ucieka ciepło. Taka bryła wymaga także skomplikowanego (a tym samego drogiego) wielospadowego dachu. Do tego taki typ domu charakteryzuje się długimi korytarzami i rozległymi instalacjami (znów straty ciepła i energii).

Duży dom parterowy to bardzo ładne i wygodne miejsce do mieszkania. Niestety również kosztowne. Wymaga dużej działki i sporo energii do utrzymania.


POWRÓT





grafika:
http://www.theguardian.com/money/gallery/2009/jun/03/bungalows-property-gallery
http://weandthecolor.com/hopen-place-house-by-whipple-russell-architects/6284
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawilon_barcelo%C5%84ski
http://www.payer.de
http://rancholasaludvillage.com/

1 komentarz:

  1. Jeżeli decydujemy się na dom parterowy nasza działka musi uwzględniać miejsce na ogród. Polecam indywidualny projekt, uwzględni on wszystkie aspekty działki, jej możliwości nasze potrzeby i zachcianki oraz najnowsze technologie. Po prostu dom dla ciebie a nie ty dla domu.

    OdpowiedzUsuń

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail