23 lutego 2016

Dom parterowy z użytkowym poddaszem - zalety i wady

Dom parterowy z użytkowym poddaszem to budynek dwukondygnacyjny, w którym górna kondygnacja to poddasze o funkcjach mieszkalnych przykryta  jest dachem stromym. 


Nad parterem dominuje stromy dach lekko uniesiony na ściankach kolankowych. Dach przeważnie jest dwuspadowy lub wielospadowy lecz z wyraźnie zaznaczoną kalenicą (nie jest ostrosłupem, w którym krawędzie boków spotykają się w jednym miejscu). Częstym uzupełnieniem bywają lukarny (jaskółki), które nie tylko zapewniają doświetlenie naturalne, ale także zwiększa użyteczność pomieszczeń.
Na parterze znajduje się przestrzeń ogólna, wspólna - salon, kuchnia. Uzupełnieniem jest WC lub łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze, ewentualnie kotłownia, pralnia, spiżarnia. Często na parterze lokowany jest dodatkowy pokój, spełniający rolę gabinetu, pokoju gościnnego lub dodatkowej sypialni. W pobliżu takiego pokoju proponuję umieścić nawet najmniejszą łazienkę. Aby połączyć obie kondygnacje niezbędne są oczywiście schody. Mogą znajdować się w oddzielnej klatce schodowej lub stanowić element dekoracyjny w salonie. Na poddaszu mamy kilka sypialni oraz łazienkę, Uzupełnieniem może być garderoba, apartament gospodarzy z dodatkową łazienką. Popularnym rozwiązaniem w przypadku garażu dobudowanego z boku budynku jest wykorzystanie poddasza nad nim jako dodatkowego pokoju, sali ćwiczeń lub pralni z suszarnią.         

Dom z użytkowym poddaszem to najpopularniejszy w naszym kraju rodzaj domu, można wręcz powiedzieć że archetyp domku z ogródkiem. Tak budowano domy w mieście i na wsi jeszcze przed wojną. Tak wyglądały tradycyjne polskie dworki. Spójna bryła dobrze wygląda zarówno w otwartej przestrzeni jak i gęstej zabudowie. To także bardzo dobry sposób na stosunkowo tani i energooszczędny dom średniej wielkości.  Powierzchnia ścian i dachu jest względnie mała przez co straty ciepła są niskie.

| PARTER, PIĘTRO CZY PODDASZE - ILE KONDYGNACJI WYBRAĆ? |


Jednak dom z użytkowym poddaszem ma także swoje wady, które w większości wiążą się ze skosami dachu. Wymagają one dokładnego wykonania i skomplikowanego, pracochłonnego wykończenia, a to kosztuje. Ponad to pochyłe sufity znacznie ograniczają przestrzeń, która jest trudna do zagospodarowania.
Dodatkowe wady pojawiają się w przy domach przykrytych skomplikowanym wielospadowym dachem. Taki dach jest bardzo drogi i trudny do ocieplenia bez mostków cieplnych. Wykonanie grubszej warstwy termoizolacji na poddaszu jest utrudnione, a na dodatek zabiera cenną przestrzeń i wysokość. Wymaga też dodatkowych elementów nośnych (np słupów) które zaburzają przestrzeń pomieszczeń. Jeszcze gorzej jest gdy dom nie ma ścian szczytowych. Wtedy  konieczne są lukarny lub okna połaciowe aby zapewnić prawidłowe oświetlenie. To także nietanie elementy i o ograniczonej użyteczności. Pomieszczenia pod takimi dachami mają skomplikowany, mocno "połamany" sufit, poprzecinany wieloma płaszczyznami. Czy to ładne - rzecz gustu.

Zalety i wady


+ tradycyjne rozwiązanie, które nie razi
+ uniwersalna zastosowanie w każdych warunkach i w dowolnym regionie
+ najpopularniejszy - większość miejscowych planów zagospodarowania zezwala właśnie na takie domy
+ ogromny wybór projektów katalogowych 
+ stosunkowo tani i sprawdzony sposób na średniej wielkości dom
+ mała powierzchnia przegród zewnętrznych 



- przestrzeń poddasza mocno ograniczona skosami, utrudnia urządzenie pomieszczeń
- skomplikowane i kosztowne wykończenie poddasza
- droga konstrukcja dachu w przypadku dachów wielopołaciowych
- trudności w wykonaniu ciepłego i szczelnego poddasza bez mostków cieplnych co znacznie obniża energooszczędność całego budynku
- utrudniony dostęp do górnej kondygnacji przez osoby o ograniczeniami ruchowymi




POWRÓT



0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail