PROJEKT

czyli jak wybrać najlepszy dla Nas projekt domu.

ARCHITEKTURA

Forma i funkcja. Funkcja i forma.

BUDOWA

Fundamenty - Sciany - Stropy - Dachy - Instalacje.

KONSTRUKCJA

Jak to działa?.

CO WYBRAĆ?

Co wybrać? Co lepsze?

E K O

EKOlogia EKOnomia.

6 października 2015

Dom dla Nas (5). Niezbędne pomieszczenia.

W tym rozdziale zajmiemy się pomieszczeniami koniecznymi w każdym domu, niezależnie od jego wielkości, lokalizacji czy ilości mieszkańców. Bez tych pomieszczeń nie można mówić o współczesnym domu. Jednakże ich ilość (sypialnie, łazienki) czy wielkość (głównie salon i kuchnia) należy dopasować do naszych szczególnych potrzeb. 


Bez względu czy myślimy o jednorodzinnym domu czy mieszkaniu w bloku, to w każdym z nich musi znaleźć się miejsce do:
    • wspólnego spędzania czasu i relaksu 
    • przygotowywania posiłków  
    • snu i odpoczynku
    • hobby, pracy i nauki
    • higieny
    • komunikacji
    • przechowywania
    • przyjmowania gości 
Niektóre z powyższych funkcji można łączyć ze sobą, jak chociażby w pokoju dzieci, który pozwala zarówno na sen jak i naukę. Z kolei przechowywanie niezbędnych w każdym gospodarstwie domowym najczęściej odbywa się w szafach będących na wyposażeniu pomieszczeń. 

Pora przejść teraz do szczegółowego opisu niezbędnych pomieszczeń - to w kolejnych postach. Przedstawię ich minimalną i optymalną powierzchnię. Zalecaną wielkość okien, niezbędne dla wygody wyposażenie elektryczne i teletechniczne.  

Na początek jednak zastanówmy się kiedy mamy do czynienia z pomieszczeniem funkcjonalnym.

Funkcjonalne pomieszczenie

Funkcjonalne pomieszczenie to takie, w którym znajdują się wszystkie niezbędna dla nas meble i urządzenia a dostępna przestrzeń zapewni komfort użytkowania. Niezwykle ważna jest też wygoda poruszania się po pomieszczeniu.

Sypialnia

Ilość sypialni bezpośrednio determinuje nam wielkość domu, dlatego to od tego pomieszczenia zaczniemy naszą podróż po Naszym projekcie.. Każdy członek rodziny powinien mieć swój własny pokój...

Serce domu: salon i kuchnia

Salon (pokój dzienny), kuchnię i (ewentualną) jadalnię rozważymy łącznie. Wzajemne powiązania przestrzenne, kształt i wielkość tych pomieszczeń zależą od naszych przyzwyczajeń, potrzeb i możliwości finansowych...

Łazienka i WC

Łazienka jest miejscem nie tylko higieny lecz także odpoczynku i relaksu po trudach dnia. Minimalne wyposażenie tego pomieszczenia to miska ustępowa, umywalka i wanna lub prysznic...

Pomieszczenie gospodarcze

Pomieszczenie gospodarcze, zwane również technicznym powinno znaleźć się w każdym domu.
Wyjątek może stanowić jedynie bardzo mały dom, w którym funkcje gospodarcze rozdzielono na inne pomieszczenia...

Komunikacja

Pod nazwą "komunikacja" kryją się takie pomieszczenia jak: wiatrołap, przedpokój, korytarz, hall, klatka schodowa (lub same schody). Każde z tych pomieszczeń służy przede wszystkim zapewnieniu dostępu do innych pomieszczeń...

5 października 2015

Komunikacja

Pod nazwą "komunikacja" kryją się takie pomieszczenia jak: wiatrołap, przedpokój, korytarz, hall, klatka schodowa (lub same schody).

Każde z tych pomieszczeń służy przede wszystkim zapewnieniu dostępu do innych pomieszczeń. Jeżeli maja odpowiednią powierzchnię (i układ) to można w nich również umieścić szafy. W każdym domu należy dążyć aby przestrzeń przeznaczona była jak najmniejsza. Powody są dwa. Komunikacja to przestrzeń niewykorzystana. Nadmiernie wydłużone ciągi komunikacyjne powodują jedynie zmęczenie użytkowników, którzy dziennie będą zmuszeni pokonywać kilometry drogi po własnym domu.

Krótki opis pomieszczeń:


1. Wiatrołap lub przedsionek 

Pierwsze pomieszczenie w domu gdy wchodzimy z zewnątrz. Stanowi strefę buforową, dzięki czemu zimne powietrze nie wnika do środka budynku. Mamy tutaj do wyboru 2 rozwiązania: mały wiatrołap który jedynie oddziela wnętrze od środowiska zewnętrznego lub większe pomieszczenie które umożliwi zdjęcie butów i odzieży wierzchniej. Zdecydowanie lepszym jest drugie rozwiązanie - pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń i zachować porządek. Jeżeli w wiatrołapie nie będzie szaf to minimalna szerokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 120 cm, a z szafami 160 - 180 cm. Moim zdaniem wiatrołap jest jednym z niewielu pomieszczeń na którego wielkości nie warto oszczędzać. Wygodny wiatrołap pozwoli nam komfortowo się ubierać, przyjmować gości czy listonosza.


2. Korytarz
Pozwala na komunikację pomiędzy różnymi pomieszczeniami. Uważajmy aby korytarz nie był zbyt długi przypominając tunel. Szczególnie dokuczliwe jest to w domach parterowych, gdzie drogi komunikacyjne są najdłuższe.


3. Hall
Pomieszczenie zwykle większe od wyżej wymienionych, najczęściej też bardziej reprezentacyjne gdy stanowi strefę wejściową. Możemy w nim witać gości a nawet ustawić stół i krzesła. Warto pamiętać że różnica miedzy korytarzem, hallem czy tzw. komunikacją jest raczej umowna.


A teraz jak zwykle kilka małych rad:

- 120 cm: minimalna szerokość korytarza w świetle (bez mebli)
- 90 cm: do takiej wartości można zmniejszyć szerokość korytarza jednak na długości nie większej niż 150 cm
- 80 cm: minimalna szerokość w świetle (czyli pomiędzy balustradami) schodów

To z czym najczęściej kojarzy nam się korytarz to drzwi. Drzwi wewnętrzne do każdego pomieszczenia powinny mieć nie mniej niż 80 cm w świetle. Do salonu i wiatrołapu można zastosować szersze, a nawet eleganckie dwuskrzydłowe. Kierunek otwierania drzwi: uniwersalna zasada mówi, aby otwierały się w kierunku większego pomieszczenia. Czyli w kierunku salonu, pokojów, ale drzwi schowków, garderoby w kierunku korytarza. Zgodnie z polskimi przepisami drzwi łazienek muszą otwierać się na zewnątrz.


foto: www.brw.com.pl

* * *

TEMATY POWIĄZANE
Funkcja
Dom dla Nas (5). Niezbędne pomieszczenia.


4 października 2015

Pomieszczenie gospodarcze

Pomieszczenie gospodarcze, zwane również technicznym powinno znaleźć się w każdym domu.

Wyjątek może stanowić jedynie bardzo mały dom, w którym funkcje gospodarcze rozdzielono na inne pomieszczenia (kuchnia, łazienka, korytarz). Powierzchnia pomieszczenia, w zależności od potrzeb i możliwości może wynosić od 1,5m2 (schowek) przez 6-10m2 (optymalne) do kilkunastu m2. Nierzadko w domu występują 2 osobne pomieszczenia gospodarcze o różnym przeznaczeniu – np. pralnia i schowek.

Funkcje pomieszczenia gospodarczego:

  • przechowywania narzędzi oraz sprzętów do sprzątania – wiadra, mopy, szczotki, odkurzacz
  • pralnia i suszarnia, najlepiej wyposażona w zlew i blat
  • odizolowana od reszty domu przestrzeń do zainstalowania urządzeń tj.: centrala wentylacyjna, filtr wody, bojler, wodomierz, rozdzielnie elektryczne i teletechniczne, centrala alarmowa, agregat prądotwórczy
  • przechowywanie zapakowanych produktów spożywczych – zbiorcze opakowania napojów, przetworów itp.
  • miejsce dla kotła C.O. (gazowego lub elektrycznego), pompy ciepła lub węzła ciepłowniczego, a także przygotowania C.W.U (ciepłej wody); kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno) lub olej należy koniecznie umieścić w osobnym pomieszczeniu (kotłowni).
  • jeżeli nie przewidujemy garażu, to pomieszczenie gospodarcze powinno być powiększone, aby pomieściły meble  narzędzia ogrodowe

Pomieszczenie gospodarcze powinno być wyposażone w wentylacje wywiewną. Posadzkę łatwą do sprzątania oraz wykończenie ścian odporne na zabrudzenia. Co najmniej 2 gniazda elektryczne i oświetlenie ogólne. W tym pomieszczeniu można też umieścić gniazdo 400V (trzyfazowe). Okno nie jest konieczne.


fot: http://www.ikea.com/pl/pl/

* * *

TEMATY POWIĄZANE
Funkcja
Dom dla Nas (5). Niezbędne pomieszczenia.

3 października 2015

Łazienka i WC

Łazienka jest miejscem nie tylko higieny lecz także odpoczynku i relaksu po trudach dnia. Minimalne wyposażenie tego pomieszczenia to miska ustępowa, umywalka i wanna lub prysznic. 


Łazienka - domowe centrum higieny.

Jedynie w najmniejszych domach, przeznaczonych dla 2-3 mieszkańców może znajdować się tylko jedna łazienka. Obecnie absolutne minimum to jedna łazienka (z muszlą klozetową) oraz osobne WC (z umywalką). W domach dwukondygnacyjnych główna łazienka znajduje się na górze, na parterze mamy WC, a najlepiej niedużą łazienkę z prysznicem (pozwoli np. szybkie obmycie po pracach w ogrodzie). Przy wieloosobowej rodzinie (5 domowników i więcej) należy przewidzieć minimum dwie łazienki, optymalnie 2 łazienki i WC - unikniemy kolejek i kłótni.

Warto przemyśleć dodatkową łazienkę przy sypialni rodziców (patrz master bedroom). Starajmy się nie umieszczać pralki w łazience. Nie po to staramy się ze smakiem urządzić to pomieszczenie, żeby później oglądać w nim suszącą się bieliznę nad wanną. Pralkę lepiej umieścić w pomieszczeniu gospodarczym, a łazienka będzie spełniać swoją podstawową funkcję. 

Informacje praktyczne:

  • WC: min, 0,8m szerokości i 1,20-1,50m2 powierzchni
  • łazienka z prysznicem: min. 2,50m2
  • łazienka z wanną: min. 3,50m2
  • 1,9m to wysokość pomieszczenia, która pozwoli nam na wygodne korzystanie z umywalki, wanny czy prysznica. Minimalna wysokość ścianki kolankowej przy muszli toaletowej to ok 1,40m (1,20-1,40m to wysokość stelaża montażowego dla miski wiszącej) - ważne na poddaszu!
  • wykończenie podłogi i ścian wokół urządzeń sanitarnych powinno być odporne na działanie wilgoci i strug wody
  • okno w łazience dodaje przestrzeni i światła, ale nie powinno znajdować się nad umywalką (z uwagi na lustro)
  • drzwi muszą otwierać się na zewnątrz pomieszczenia (łazienka) oraz posiadać kratkę wentylacyjną
  • konieczna wentylacja wywiewna i kratka wentylacyjna w drzwiach
  • oświetlenie ogólne (ale nie w pobliżu wanny lub prysznica) oraz punktowe przy lustrze
  • min. jedno gniazdko elektryczne (IP 44 "bryzgoszczelne") w pobliżu umywalki oraz ewentualnie do zasilania potrzebnych urządzeń t.j. suszarka ręcznikowa. Absolutnie nie montować gniazd i włączników w pobliżu wanny lub prysznica.

Łazienka - przykłady aranżacji


Najmniejsza łazienka

Na rysunku powyżej pokazałem jedną z najmniejszych łazienek (z której można jeszcze w miarę wygodnie korzystać) o wymiarach 1,6x1,6 m i powierzchni 2,56 m2. Mimo, że niewielka to pomieści umywalkę szerokości 50-60 cm, kabinę prysznicową 80x80 cm oraz standardową muszlę toaletową. Na "wolnej" ścianie jest też miejsce na grzejnik. Jeżeli powiększymy każdy z wymiarów tej łazienki o minimum 10 cm to wtedy kabiną będzie mogła mieć 90x90 cm. Z drugiej strony nie polecam zmniejszania powierzchni takiej łazienki. Jest to możliwe, ale taka łazienka będzie już ciasna i niewygodna. A przecież nie tego chcemy w naszym wymarzonym domu.


Mała łazienka o bogatym programie funkcjonalnym




Kolejny szkic prezentuje łazienkę o bogatym programie funkcjonalnym i minimalnej powierzchni (4,08m2).Mamy tutaj typową umywalkę 60cm, wygodną wannę 70x170cm, natrysk 90x90cm oraz muszlę. Brakuje niestety miejsca do przechowywania - szafki można umieścić jedynie pod umywalką i nad muszlą. Również trudno znaleźć optymalne ulokować grzejnik - albo nad wanną albo obok muszli.

Więcej informacji dotyczących łazienek oraz ich urządzania znajdą Państwo w materiałach producentów ceramiki sanitarnej, prasie i portalach. Tam jest dużo kolorowych zdjęć, ciekawych porad i aranżacji. Warto przeczytać o wymiarach poszczególnych sprzętów i zalecanych odległościach pomiędzy nimi.
W żadnym poradniku, a tym bardziej na stronach producentów nie znajdziemy informacji o tym, że w urządzeniach sanitarnych, biel bieli nie równa. Mamy zwykłą biel, biel alpejską, śnieżna i pewnie jeszcze kilka innych. Dla naszego oka każda wygląda tak samo, ale problem pojawia się gdy w naszej pięknej łazience zestawimy je obok siebie (np umywalka przy misce ustępowej). Wtedy jedna biel wygląda ładnie, ale druga może sprawiać wrażenie brudnej czy starej. To nie wina jakości. Po prostu każdy producent urządzeń sanitarnych stosuje nieco inny odcień bieli. Warto o tym pamiętać. Moja rada: zacząć od wyboru umywalki, a następnie z oferty tego samego producenta dokupić muszlę ustępową, bidet czy wannę (szczególnie gdy jest blisko umywalki). Może ograniczy to nam nieco wybór, może będzie nieco droższe, ale unikniemy przykrej niespodzianki. 

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest master bedroom czyli apartament gospodarzy. Składa się z sypialni połączonej z garderobą i osobna łazienką. To bardzo wygodny i coraz popularniejszy w Polsce sposób zagospodarowania domu.


foto: http://www.kolo.com.pl/

* * *

TEMATY POWIĄZANE
Funkcja
Dom dla Nas (5). Niezbędne pomieszczenia.


2 października 2015

Serce domu – salon i kuchnia (1/2)

Salon (pokój dzienny), kuchnię i (ewentualną) jadalnię rozważymy łącznie. Wzajemne powiązania przestrzenne, kształt i wielkość tych pomieszczeń zależą od naszych przyzwyczajeń, potrzeb i możliwości finansowych. Mamy wiele możliwości aranżacji i podziału funkcjonalnego tej największej w domu jednorodzinnym przestrzeni. 


W pokoju dziennym odpoczywamy i relaksujemy się w gronie najbliższej rodziny. Tutaj też przyjmujemy znajomych i gości, urządzamy uroczystości rodzinne.  W kuchni nie tylko przygotowujemy posiłki, ale tez wykonujemy wiele czynności gospodarczych (prasowanie, przygotowywanie przetworów itp). Koniecznym elementem wyposażenia serca naszego domu jest stół przy którym usiądą wszyscy nasi domownicy. Można go postawić zarówno w kuchni jak i salonie, a nawet w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu. Wybór należy do Nas w zależności od naszego trybu życia i upodobań. Oto kilka podstawowych aranżacji.

Tradycyjnie - salon i kuchnia oddzielnymi pomieszczaniami

Jeśli kuchnia jest centrum naszego życia to powinna być możliwie duża (min 14m2, najlepiej ok. 20m2) nawet kosztem salonu, który będzie spełniał głównie funkcje reprezentacyjne. Domowe ognisko będzie „płonąć” wokół dużego stołu w kuchni, który będzie miejscem pracy, zabawy i rozrywki.
Na rysunku powyżej mamy tradycyjny układ zamkniętej kuchni z dużym stołem służącym nie tylko do spożywania posiłków, ale także do pracy dorosłych i zabawy dzieciaków. Za to salon ma niewiele ponad 20 m2 i może spełniać funkcję pokoju telewizyjnego lub reprezentacyjnego salonu. W czasie rodzinnych uroczystości, po ustawieniu dużego stołu sprawdzi się też jako jadalnia. Specjalnie w salonie nie umieściłem kominka - w tak małym pomieszczeniu nawet najmniejszy kominek będzie je przegrzewał, a zamknięty układ pomieszczeń nie pozwoli na "rozchodzenie" się ciepła po całym domu. Kominek mógłby więc pełnić raczej funkcję dekoracyjną.

Salon z jadalnią i oddzielną kuchnią

Nieco inaczej wygląda gdy mamy wieloosobową rodzinę lub urządzamy często wystawne przyjęcia. Wtedy niezbędny jest duży stół już poza samą kuchnią, który pomieści wszystkich przy wspólnym posiłku.


Na tym rzucie przedstawiłem układ z wydzieloną niewielką ale "ustawną" kuchnią połączoną przesuwnymi drzwiami z aneksem jadalnym. Przy stole w jadalni usiądą wygodnie wszyscy domownicy, a w razie potrzeby przy powiększonym stole ugościmy bez problemu 10-12 osób (nic nie stoi na przeszkodzie aby ustawić nawet dodatkowy stół). W zależności od upodobań (czy panującej akurat mody), ścianę pomiędzy kuchnią a jadalnią można zastąpić wysokim barkiem, wyspą (półwyspem) lub np przeszklić szkłem matowym. Stosunkowo duży salon pozwala na różne warianty urządzenia. Niewątpliwą wadą takiego układu pomieszczeń jest większa powierzchnia niż przy innych schematach. Zapewnia jednak największy program funkcjonalny. 

Salon z aneksem kuchennym

Natomiast jeśli czas spędzamy na kanapie przy książce (a częściej laptopie czy tablecie), przed telewizorem lub kominkiem to właśnie części wypoczynkowej poświęćmy najwięcej uwagi.Kuchnia będzie jedynie miejscem przygotowywania posiłków.

Z kolei w domach małych musimy na każdym kroku godzić się z pewnymi ograniczeniami. W tym przypadku trzeba pogodzić się z salonem połączonym z aneksem kuchennym, gdzie na styku dwóch stref najlepiej postawić stół do codziennego spożywania posiłków (z możliwością rozłożenia dla większej ilości gości). Otwarty plan wnętrza pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni. A dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu połączenia kuchni z salonem pozwoli na ukrycie zlewu lub trzonu kuchennego przed spojrzeniami osób przebywających w salonie. Można również spróbować urządzić kuchnię odizolowaną od salonu szerokimi dwuskrzydłowymi lub przesuwanymi drzwiami. Umożliwi to zamknięcie lub otwarcie kuchni w razie potrzeby.

Rozwiązanie jak wyżej najlepiej sprawdzi się w większości niewielkich domów. Jest uniwersalne i pozwala na wiele wariantów połączenia kuchni z salonem. Od całkowitego otwarcia (jak na rysunku), przez wizualne oddzielenie barkiem lub wyspą aż po całkowite zamknięcie kuchni za drzwiami przesuwnymi lub dwuskrzydłowymi. Co więcej bez, większych zmian można nawet uzyskać wariant przedstawiony na początku czyli z duża kuchnią całkowicie zamkniętą. Proszę raz jeszcze popatrzeć na oba warianty. Pod względem wymiarów, układu okien czy instalacji są identyczne. Różnią je jedynie szczegóły jak rozmieszczenie ścian działowych, drzwi wewnętrznych, instalacji czy komina.

Otwarty i prosty układ salonu i kuchni pozwala nam na dużą swobodę już przy wykończeniu tych pomieszczeń. Daje tez możliwość późniejszych zmian.
Przy wyborze projektu radzę zwrócić uwagę czy istnieje możliwość innej aranżacji tych pomieszczeń. Nawet najlepszy naszym zdaniem rozkład po kilku latach może nam się znudzić lub zwyczajnie nie spełniać nowych oczekiwań. Lepiej więc mieć więcej swobody i możliwości. 

Dobra rada:
W katalogach powierzchnia salonu bywa podawana jest wraz z korytarzem i/lub schodami.

Serce domu – salon i kuchnia (2/2)

Otwarty i prosty układ salonu i kuchni pozwala nam na dużą swobodę już przy wykończeniu tych pomieszczeń. Daje tez możliwość późniejszych zmian. Przy wyborze projektu radzę zwrócić uwagę czy istnieje możliwość innej aranżacji tych pomieszczeń. Nawet najlepszy naszym zdaniem rozkład po kilku latach może nam się znudzić lub zwyczajnie nie spełniać nowych oczekiwań. Lepiej więc mieć więcej swobody i możliwości.
http://www.ikea.com/pl/pl


Teraz przedstawię kilka najważniejszych danych charakterystycznych dla salonu i kuchni:
  • 60 cm - to głębokość stojącej szafki kuchennej
  • 70 cm - minimalna szerokość przejścia pomiędzy meblami
  • 120 cm - przestrzeń przed szafką kuchenna pozwalająca na wygodne korzystanie
  • 180 / 240 cm - min. szerokość kuchni (60+120 / 60+120+60 cm)
  • 240 cm - minimalna ilość miejsca potrzebna dla stołu wraz z krzesłami (3x80)
  • 330 cm - min. szerokość salonu 
  • 380-430 cm - szerokość salonu, którą można uznać za wygodną
  • 500-550 cm - max szerokość salonu (większe liczby są możliwe, ale takie miejsce już jest bardzo trudno rozsądnie zagospodarować).

Powierzchnię poszczególnych pomieszczeń proponuję przyjmować wg poniższej tabeli:

MINIMUM
OPTIMUM
Kuchnia zamknięta
8m2
12m2
Osobna jadalnia
8m2
10-14m2
Osobny salon
16-18m2
25m2
Salon z aneksem kuchennym
22-25m2
30-35m2
Powierzchnia okien**
1:6
1:4 - 1:6

**  mierzona jako stosunek pow. okien w świetle ościeżnic do pow. podłóg

Dobra rada:
W katalogach powierzchnia salonu bywa podawana jest wraz z korytarzem i/lub schodami.

Okna salonu, najlepiej gdy wychodzą na południe, południowy wschód lub południowy zachód. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Powinny za to zapewniać odpowiedni widok na przydomową zieleń. Salon powinien bezpośrednio łączyć się z zewnętrznym tarasem, który latem będzie stanowił przedłużenie pokoju.   
Z okien kuchni dobrze jest obserwować drogę i przestrzeń wejściową do domu, o ile to możliwe. Ze względu na fakt, że w kuchni powstaje dużo ciepła, lepiej aby te okna nie były skierowane na południe.

W salonie i kuchni jest duży ruch. Trzeba wybierać więc na podłogę materiały trwałe, łatwe do czyszczenia i estetyczne przez długi czas użytkowania. Posadzkę salonu najczęściej wykonuje się z parkietu, desek, paneli, ale także z płytek ceramicznych i kamiennych. W nowoczesnych stylizacjach można też użyć posadzki żywicznej. Raczej odradzam wykładziny dywanowe (te tańsze szybko się zużywają, a te droższe kosztują podobnie jak inne materiały). W kuchni najlepiej sprawdza się ceramika, można też zastosować te same materiały co w salonie.

Oświetlenie należy dobrze przemyśleć. Minimum to w salonie oświetlenie ogólne, i punktowe do czytania, lampa nad stołem jadalnym i nad blatem kuchennym. Przy dzisiejszych możliwościach lamp ledowych warto zaakcentować dodatkowo kominek, obrazy, TV oraz stworzyć ciekawe efekty świetlne np. na suficie. Gniazda elektryczne w salonie ilości 3-4 (lub więcej) oraz w minimum 2 (lepiej 4-6) kuchni nad blatem oraz do zasilania wszystkich urządzeń dużego AGD. Pamiętajmy o instalacji RTV-Sat oraz sieci komputerowej.

Kuchnia musi posiadać wentylację wywiewną. Powinien też się tutaj znaleźć dodatkowy kanał wentylacyjny do podłączenia okapu kuchennego.


Część 1 | Część 2



1 października 2015

Sypialnia

Sypialnia - miejsce gdzie śpimy, odpoczywamy a czasem pracujemy. To również pokój w którym dzieci się bawią i uczą. Spędzamy w niej mnóstwo czasu, więc ważne aby była wygodna i przytulna. 

http://www.ikea.com/pl/pl/
Ilość sypialni bezpośrednio determinuje nam wielkość domu. Każdy członek rodziny powinien mieć swój własny pokój. Oczywiście pary mogą zajmować wspólną alkowę:) W szczególnych przypadkach, gdy planujemy bardzo mały dom, dwójka dzieci może spać w jednym pomieszczeniu tylko wtedy gdy są jednej płci i w zbliżonym wieku. Jednak zawsze lepiej wydzielić dla każdego dziecka osobny pokój nawet kosztem zmniejszenia czy nawet likwidacji innych pomieszczeń.


Dane charakterystyczne dla sypialni:

SYPIALNIA
1-OSOBOWA
SYPIALNIA
2-OSOBOWA
Minimalna powierzchnia*
8m2
12m2
Optymalna powierzchnia*
12-14m2
16-18m2
Minimalna szerokość
2,2m
2,7m
Optymalna szerokość
3,5m
3,5-4m
Minimalna powierzchnia okien**
1:7
Optymalna powierzchnia okien**
1:5-1:6

*   powierzchnia pomieszczenia o wysokości ponad 1,90m
** mierzona jako stosunek pow. okien w świetle ościeżnic do pow. podłóg

O tym jak poznać czy pokój będzie ustawny pisaliśmy tutaj. Ważne żeby pokój dawał nam możliwość przynajmniej dwóch różnych aranżacji, aby pomieścił wszystkie potrzebne meble przy jak najmniejszej powierzchni komunikacji, ale przy zachowaniu wygody poruszania się.

Sypialnia dla jednej osoby

Taki pokój przeznaczony jest zwykle dla dzieci lub osób starszych. Oprócz pojedynczego łóżka (80-90 x 120 cm) powinna się w nim znaleźć szafa ubraniowa (szerokości min. 50 cm), biurko (>120 cm szerokości) z obrotowym fotelem oraz regał lub komoda na inne drobiazgi. W pobliżu łóżka warto umieścić stolik nocny.

Rzuty sypialni dla jednej osoby: wygodnej (rys. 1) oraz "nieustawnej" (rys. 2):


Sypialnia małżeńska

Przeznaczona jest dla pary dorosłych osób. Dlatego podstawowym wyposażeniem tego pokoju jest duże łózko (140-180 cm szerokości) oraz szafy do przechowywania ubrań codziennych, uroczystych i sezonowych. Uzupełnieniem może być komoda, toaletka lub biurko do pracy. Dostęp do łóżka powinien być z obu stron, aby wygodnie z niego korzystać. Wygodna szerokość komunikacji (przejść pomiędzy meblami lub ścianą) to ok. 70 cm.

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest master bedroom czyli apartament gospodarzy. Składa się z sypialni połączonej z garderobą i osobna łazienką. To bardzo wygodny i coraz popularniejszy w Polsce sposób zagospodarowania domu.

Ważne informacje

  • 40cm - głębokość komody, regału itp
  • 60cm - głębokość szafy ubraniowej
  • 70cm - min. przestrzeń wokół łóżka
  • 90-120cm - szerokość pojedynczego łóżka
  • 140-180cm - szerokość podwójnego łóżka
  • 200cm - długość łóżka dla osoby dorosłej
Okna sypialni najlepiej aby były skierowane na południe, południowy wschód lub południowy zachód. Dopuszczalna jest ekspozycja wschodnia lub zachodnia. Lepiej za to unikać okien na północ (mało światła, duże straty ciepła). Jeżeli sypialnie znajdują się na parterze, warto aby miały możliwość bezpośredniego wyjścia na zewnątrz (np na taras). Sypialnie na piętrze mogą mieć wyjście na balkon. Balkon może być wspólny dla kilku pokojów lub dostępny tylko z jednego. W domu jednorodzinnym balkon nie jest konieczny. Rzadko się z niego korzysta do wypoczynku, częściej do suszenia prania, czy wietrzenia pościeli.

Na posadzkę sypialni najlepiej nadaje się parkiet, deski, panele lub wykładzina dywanowa. Płytki ceramiczne lub kamienne w naszym klimacie będą zbyt "zimne" w odczuciu.  

Oświetlenie sztuczne ogólne sufitowe. Zalecam dodatkowe oświetlenie przy łóżku i na biurku / toaletce. Koniecznie 3-4 gniazda elektryczne, z czego jedno (lub dwa) powinno być w pobliżu łózka, dla zasilania budzika, radia, ładowania telefonów. Kolejne gniazdo dobrze jest zlokalizować przy biurku, do tego jeszcze gniazdo ogólnodostępne do podłączenia innych sprzętów (np odkurzacza). Warto przewidzieć również gniazda internetowe i RTV.


* * *

TEMATY POWIĄZANE
Funkcja
Dom dla Nas (5). Niezbędne pomieszczenia.
Funkcjonalne pomieszczenie





FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail